GKS Katowice liderem przed ostatnią rundą! W Ekstralidze szachowej emocje sięgają zenitu

Inne
GKS Katowice liderem przed ostatnią rundą! W Ekstralidze szachowej emocje sięgają zenitu
fot. Arkadiusz Modliński

Obrońca tytułu mistrza szachowej Ekstraligi, Wasko Hetman GKS Katowice, ma punkt przewagi przed ostatnią rundą tegorocznych rozgrywek, które wyłonią drużynowego mistrza Polski. Finał rozgrywek odbędzie się w czwartek w Katowicach.

Katowiczanie w środę niespodziewanie zremisowali z walczącą o brązowy medal Wieżą Pęgów. – W najśmielszych snach się nie spodziewałem, że będę w stanie zwyciężyć, w dodatku grając czarnymi, z utytułowanym zawodnikiem z Czech Davidem Navarą. Cieszę się bardzo, bo dzięki temu urwaliśmy punkt liderowi – mówi Wojciech Moranda, szachista Wieży Pęgów.
 
Mimo straty punktu katowiczanie przed ostatnią rundą są optymistami. – Mam nadzieję, że mistrzostwo po raz kolejny zostanie w Katowicach – mówi Monika Soćko, zawodniczka Wasko Hetmana GKS.
 
– Poziom bardzo wzrósł, bo właściwie wszystkie drużyny wzmocniły się od ubiegłego roku. My też się wzmocniliśmy i mieliśmy wielkie ambicje, ale okazało się, że wzmocniliśmy się niewystarczająco. Zeszłoroczny srebrny medalista ma problemy z medalem w tym roku – dodaje Moranda.
 
Grzegorz Nasuta z Klubu Szachowego Silesia Racibórz podkreśla wysoki poziom rozgrywek. – Turniej jest rozgrywany jednym ciągiem, a nie w systemie zjazdowym, jak do tej pory, więc łatwiej było przyciągnąć zawodników z całego świata – mówi.
 
Sponsorem Ekstraligi jest światowa marka Coca Cola, która od niedawna jest partnerem Światowej Federacji Szachowej. Organizatorami rozgrywek są Hetman GKS Katowice, Polski i Śląski Związek Szachowy oraz Miasto Katowice, które kibice nazywają stolicą polskich szachów. Sponsorami turnieju są również firmy COIG SA, WASKO SA, MOKATE, Fundusz Górnośląski SA.
 
W czwartek, który będzie ostatnim dniem rozgrywek, lider z Katowic zmierzy się z walczącą o brąz Silesią, a mająca punkt mniej od Wasko Hetmana GKS drużyna VOTUM SA Polonii Wrocław walczyć będzie z Klubem Szachowym Miedź Legnica. Wszystko jasne będzie po południu, gdy zakończy się rywalizacja na szachownicach. 
 
Wstęp na rozgrywki w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach jest bezpłatny dla kibiców. Transmisję telewizyjną na żywo z imprezy realizuje Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) na swoim kanale YouTube.
RM, Biuro Prasowe AZS

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze