ME siatkarzy 2019: Podział na grupy

Siatkówka
ME siatkarzy 2019: Podział na grupy
fot. Cyfrasport

Z Holandią, Czechami, Ukrainą, Estonią i Czarnogórą polscy siatkarze zmierzą się w grupie D mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni swoje spotkania w tej fazie zmagań rozgrywać będą w Rotterdamie i Amsterdamie.

Podopieczni trenera Vitala Heynena będą zdecydowanym faworytem w swojej grupie. Spośród ekip, z którymi zmierzą się na pierwszym etapie rywalizacji w czempionacie Starego Kontynentu, wcześniej w tym roku mieli okazję zmierzyć się tylko z Holendrami. Pod koniec lipca w Opolu rozegrali z nimi dwa mecze towarzyskie. Oba zakończyły się wygraną gospodarzy 3:0 i po obu rozegrano dodatkowego seta. W pierwszym przypadku górą byli biało-czerwoni, a w drugim "Pomarańczowi".

 

Z Estończykami Polacy ostatnio zmierzyli się dwa lata temu, w fazie grupowej poprzedniej edycji. Wygrali wówczas 3:0. Pięć lat mija zaś od poprzedniego ich pojedynku z Czarnogórcami, których z kolei czeka teraz debiut w ME. W Lidze Europejskiej biało-czerwoni przegrali wówczas dwukrotnie - 2:3 i 1:3. Była to jednak składająca się głównie z młodych zawodników kadra B.

 

Ostatnie pojedynki z Czechami miał miejsce w 2011 roku. W listopadzie Polacy w spotkaniach towarzyskich zwyciężyli 3:0 oraz przegrali 2:3. Dwa miesiące wcześniej zaś drużyny te trafiły na siebie w barażu ME - Polacy triumfowali 3:1.

 

Najdłuższą przerwę biało-czerwoni mieli w konfrontacjach z Ukrainą. Na kolejny mecz tych ekip trzeba było czekać 14 lat. W fazie grupowej ME 2005 obecni mistrzowie świata wygrali 3:1.

 

Tegoroczna edycja czempionatu Starego Kontynentu będzie pierwszą po powiększeniu liczby uczestników z 16 do 24.

 

Najmocniejsza wydaje się grupa A, w której w Montpellier wystąpią: Francja, Włochy, Bułgaria, Grecja, Rumunia i Portugalia. Grupa B - w składzie: Serbia, Belgia, Słowacja, Niemcy, Austria, Hiszpania - swoje mecze rozegra w Brukseli i Antwerpii. Grupa C, w której - poza broniącą tytułu Rosją - znalazły się także: Słowenia, Finlandia, Macedonia Północna, Turcja, Białoruś, trafiła do Lublany.

 

Z uwagi na powiększenie stawki uczestników zmieniła się też formuła imprezy. Do 1/8 finału trafią po cztery najlepsze zespołu z każdej z grup.

 

Skład grup ME 2019:

Grupa A (Montpellier):
Francja, Włochy, Bułgaria, Grecja, Rumunia, Portugalia

Grupa B (Bruksela, Antwerpia):
Serbia, Belgia, Słowacja, Niemcy, Austria, Hiszpania

Grupa C (Lublana):
Rosja, Słowenia, Finlandia, Macedonia Północna, Turcja, Białoruś

Grupa D (Rotterdam, Amsterdam):
Holandia, Polska, Czechy, Ukraina, Estonia, Czarnogóra

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze