ME siatkarzy: Włosi skorzystali z nieoczekiwanej zasady! Nowy zawodnik dostępny na ćwierćfinał

W niedzielę reprezentacja Włoch uzupełniła stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw Europy, jednak po drodze do najlepszej ósemki turnieju straciła jednego z ważnych zawodników. Kontuzji nabawił się Filippo Lanza, a jego miejsce w zespole zajął Oreste Cavuto.

Reprezentacja Włoch pokonała 3:0 (25:22, 25:18, 25:21) Turcję w meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego od początku kontrolowali przebieg spotkania. Najlepiej punktującym siatkarzem był wprowadzony na boisko w miejsce Ivana Zaytseva Gabriele Nelli. Na parkiecie nie zobaczyliśmy z kolei Lanzy, który kilka dni wcześniej nabawił się kontuzji.

Rezonans magnetyczny nogi przyjmującego po meczu z Francją wykazał uraz mięśnia lędźwiowego, a siatkarz Sir Safety Perugia wrócił do kraju. Jest to oczywiście problem dla reprezentacji Italii, jednak Blengini ma świetnych dublerów w postaci Osmany'ego Juantoreny i Olega Antonova.

W dalszej części fazy pucharowej będzie miał do dyspozycji także 23-latka z Consar Ravenna, a więc Cavuto. Włoch dołączył do 13-osobowej kadry zgromadzonej w Nantes tuż po meczu z Turcją i przygotowuje się do kolejnego spotkania razem z kolegami. Cavuto w poprzednich latach bronił barw Trentino Volley, z którym sięgał po złoty medal Klubowych Mistrzostw Świata, jednak w kadrze na ME zabrakło dla niego miejsca. Wcześniej radził sobie świetnie w Lidze Narodów.

Wspomniany ruch może wywołać jednak pewne kontrowersje, bowiem inne zespoły prawdopodobnie nie były świadome tego typu przywileju ze strony CEV. Wcześniej Rosjanie nie zastąpili kontuzjowanego Iljasa Kurkajewa żadnym zdrowym zawodnikiem.

Italia w ćwierćfinale zagra z zespołem, z którym przegrała już na tych ME. Ich rywalem będą Francuzi, z którymi w fazie grupowej przegrali 1:3.

Skrót ostatniego meczu Włochów na ME w załączonym materiale wideo.