Awans reprezentacji Polski w rankingu CEV! Nowy lider

Siatkówka
Awans reprezentacji Polski w rankingu CEV! Nowy lider
fot. CyfraSport

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa Europy 2019 z brązowym medalem, dzięki czemu wspięła się w rankingu CEV. Biało-Czerwoni zrównali się z Francuzami, zajmując trzecie miejsce. Nowym liderem został triumfator, Serbia. Siatkarze z Bałkanów zdetronizowali poprzedniego mistrza, Rosję.

Ciężko jednoznacznie zdecydować, czy brązowe medale są w polskim zespole odbierane jako sukces. Biało-Czerwoni mieli zaledwie jeden moment słabości na mistrzostwach Europy, który kosztował ich szansę na złoto - porażka ze Słowenią w półfinale była bolesna, jednak zespół Vitala Heynena podniósł się bardzo szybko i nie dał szans Francji w finale pocieszenia.
 
Brąz zawieszony na szyi oznacza awans na podium także w rankingu CEV (270 punktów). Do tej pory do punktacji wliczany był między innymi wynik z nieudanych dla Biało-Czerwonych ME z 2015 roku. Wówczas polscy siatkarze także uznali wyższość Słowenii i odpadli już po fazie grupowej, przegrywając w barażach 0:3. Nasi reprezentanci awansowali więc o dwie pozycje.
 
Złoty medal reprezentacji Serbii zapewnił im prowadzenie także w rankingu - na drugą lokatę spadli poprzedni mistrzowie Starego Kontynentu, a więc Rosjanie. Tym razem Sborna niespodziewanie odpadła już w ćwierćfinale, także uznając wyższość Słowenii. Rosjanie zakończyli więc turniej na 5. miejscu, spadając na drugie miejsce rankingu z 282 punktami.
 
Mistrzostwa Europy były także kluczowe w kontekście walki o ostatni bilet do Tokio 2020. W styczniu poznamy ostatni europejski zespół, który zapewni sobie awans na igrzyska olimpijskie. Wyjazdu wciąż nie jest pewny lider rankingu i mistrz Europy - Serbia, który w drodze do Japonii będzie musiał pokonać aż siedmiu najwyżej sklasyfikowanych w rankingu rywali.
 
- System kwalifikacji jest katastrofalny. On powinien się zmienić i to nie jest tylko moje zdanie. Na imprezie czterolecia powinno zagrać więcej zespołów z Europy. Mam szacunek do innych drużyn, ale wiele nie zasługuje, żeby tam być. Musimy dać z siebie wszystko w styczniu, aby mistrz Europy znalazł się w najważniejszym turnieju - mówił po zdobyciu złota Srećko Lisinac.
 
Skład turnieju ostatniej szansy będzie zawierał siedem najwyżej sklasyfikowanych nacji oraz gospodarzy (Niemców - 10. miejsce). Awans wywalczyły sobie już Rosja, Polska oraz Włochy. Obok Serbów i Niemców do walki w Berlinie staną więc Francuzi, Belgowie, Słoweńcy, Bułgarzy, Holendrzy i Czesi. Najwięcej powodów do zadowolenia mają nasi południowi sąsiedzi, którzy w ostatniej chwili wyprzedzili o dwa punkty Finów.
 

Ranking CEV po ME 2019:

(w nawiasie punkty za ostatni EuroVolley, na pomarańczowo zespoły z awansem do IO)

 

1. Serbia 286 pkt (100 pkt)
2. Rosja 282 pkt (92 pkt)
3. Francja 270 pkt (94 pkt)
Polska 270 pkt (96 pkt)
5. Włochy 266 pkt (90 pkt)
6. Belgia 260 pkt (84 pkt)
7. Słowenia 256 pkt (98 pkt)
8. Bułgaria 246 pkt (80 pkt)
9. Holandia 232 pkt (82 pkt)
10. Nimecy 230 pkt (86 pkt)
11. Czechy 214 pkt (76 pkt)
...

ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze