El. Euro 2020: Festiwal strzelecki Anglików! Wyspiarze rozgromili Bułgarów

Anglia rozbiła na wyjeździe Bułgarię 6:0 w swoim szóstym meczu eliminacji Euro 2020. Wyspiarze umocnili się na pozycji lidera w tabeli grupy A. Gole dla ekipy Garetha Southgate'a strzelali Marcus Rashford, Ross Barkley (dwa), Raheem Sterling (dwa) oraz Harry Kane.

Anglicy na wyjazdowe spotkanie do Sofii pojechali podrażnieni porażką w poprzedniej serii gier. W piątek wyspiarze ulegli niespodziewanie 1:2 Czechom. Była to pierwsza przegrana "Synów Albionu" w eliminacjach ME lub MŚ od 2009 roku.

Bułgarzy w obecnych kwalifikacjach spisywali się poniżej oczekiwań. Zaledwie trzy punkty w sześciu spotkaniach i ostatnie miejsce w grupie A powodował, że w starciu z Anglikami piłkarze Krasimira Balakova skazywani byli na pożarcie.

Zwycięstwo w Sofii i porażka Kosowa w spotkaniu z Czarnogórą spowodowałby, że Wyspiarze zapewniliby sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Gareth Southgate dokonał kilku zmian w porównaniu do meczu z Czechami. W pierwszym składzie znalazł się m.in. Marcus Rashford i jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Napastnik Manchesteru United w 7. minucie ładnie zakręcił obrońcą Bułgarii i pięknym strzałem z ostrego kąta pokonał golkipera gospodarzy. Asystę przy tej bramce zaliczył Ross Barkley. Po 20 minutach pomocnik Chelsea sam wpisał się na listę strzelców wykorzystując podanie Raheema Sterlinga i pakując futbolówkę do pustej bramki.

Tuż po upływie pół godziny Barkley strzelił swojego drugiego gola. Tym razem skorzystał z bardzo precyzyjnego dośrodkowania Harry'ego Kane'a i głową zaskoczył Plamena Ilieva. Jeszcze przed przerwą drugą asystę zaliczył Kane, a trafienie zaliczył Sterling.

Druga połowa to w dalszym ciągu ciągłe ataki Anglików, którzy starali się nie zwalniać tempa. Na kolejnego gola podopieczni Southgate'a musieli czekać do 69. minuty. Znowu w głównych rolach wystąpili Kane i Sterling. Po raz kolejny podawał napastnik Tottenhamu, a akcję wykończył piłkarz Manchesteru City.

Kane, który zaliczył trzy asysty sam wpisał się na listę strzelców w samej końcówce. 26-latek po indywidualnej akcji nie dał szans golkiperowi i ustalił wynik spotkania na 6:0. Anglicy rozgromili Bułgarów, ale awansu na Euro jeszcze sobie nie zapewnili.

Bułgaria - Anglia 0:6 (0:4)

Bramki: Rashford 7, Barkley 20, 32, Sterling 45+3, Sterling 69, Kane 85.

Bułgaria: Plamen Iliev - Georgi Pashov, Georgi Terziev, Kamen Hadzhiev, Petar Zanev - Ivelin Popov, Georgi Sarmov (Bozhidar Kraev 46'), Kiril Despodov, Georgi Kostadinov, Wanderson (Kristiyan Malinov 76') - Ismail Isa (Galin Ivanov 68).

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier, Tyron Mings, Harry Maguire, Ben Chilwell - Jordan Henderson, Ross Barkley (Mason Mount 73), Harry Winks - Marcus Rashford (Callum Wilson 76'), Harry Kane, Raheem Sterling (Jadon Sancho 73').

Żółta kartka: Henderson