Siatkarki przekonały federację! Były asystent został selekcjonerem

Siatkówka
Siatkarki przekonały federację! Były asystent został selekcjonerem
fot. PAP

Włoski szkoleniowiec Sergio Busato został zatwierdzony jako selekcjoner kadry siatkarek przez Wszechrosyjską Federację Siatkówki (ВФВ). Prowadził on reprezentację Rosji już podczas tegorocznego Pucharu Świata w roli tymczasowego trenera, zastępując Wadima Pankowa. Za tą kandydaturą opowiedziały się również zawodniczki Sbornej, które poprosiły federację o pozostawienie Włocha na stanowisku.

Przypomnijmy, że Rosjanki zaliczyły nieudany występ w mistrzostwach Europy 2019. Miały walczyć o medale, tymczasem już w grupie doznały zaskakującej porażki 2:3 z Niemkami, a zakończyły zmagania na przegranym 1:3 starciu z Włoszkami w ćwierćfinale. Po tym turnieju trener Pankow wysłał do federacji prośbę o zwolnienie go z zajmowanego stanowiska z przyczyn zdrowotnych, a działacze przychylili się do tego wniosku.

 

Podczas wrześniowego Pucharu Świata w Japonii drużynę poprowadził dotychczasowy asystent selekcjonera – Sergio Busato. Dobrze wywiązał się z powierzonego mu zadania, bo Rosjanki wywalczyły brązowy medal tej imprezy.

 

Zatwierdziliśmy przejęcie tego stanowiska przez Busato. Przygotuje on drużynę do igrzysk olimpijskich. Na jego korzyść przemawia zdobycie brązowego medalu w Pucharze Świata, ale też tło tego występu. Na tej imprezie była to zupełnie inna drużyna, niż wcześniej – powiedział sternik rosyjskiej siatkówki Stanisław Szewczenko.

 

Działacze dostrzegli więc nie tylko sportowy sukces, ale też poprawę w grze Rosjanek i lepszą atmosferę w kadrze. Kandydatura Busato miała również ogromne wsparcie ze strony siatkarek, o czym wspominała choćby Natalja Gonczarowa. Siatkarki zwróciły się też do federacji, prosząc o pozostawienie Włocha na stanowisku.

 

Kontrakt 53-letniego Włocha będzie ważny do końca igrzysk olimpijskich w Tokio. Rosjanki uzyskały awans na tę imprezę wygrywając – jeszcze pod wodzą trenera Pankowa – rozegrany w Kaliningradzie turniej kwalifikacyjny.

 

Busato ma wieloletnie doświadczenie w pracy w Rosji i to zarówno w siatkówce kobiecej, jak i męskiej. Wielokrotnie był asystentem trenerów, odpowiedzialnym za statystyki, analizy i określanie taktyki. Tak było np. podczas triumfu rosyjskich siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), gdzie był asystentem Władimira Alekno. Wiadomo, że Busato połączy pracę w reprezentacji Rosji z funkcją konsultanta w męskim klubie Dynamo Moskwa.

RM, Polsat Sport, tass.ru
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie