Polska organizatorem historycznych mistrzostw świata!

Sporty walki
Polska organizatorem historycznych mistrzostw świata!
fot. PAP

– Polska będzie gospodarzem pierwszych w historii mistrzostw świata full contact w ju-jitsu w 2020 roku – poinformował sekretarz generalny Polskiego Związku Ju-Jitsu Mateusz Paczyński, który uczestniczył w kongresie międzynarodowej federacji w Abu Zabi.

W MŚ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich biało-czerwoni wywalczyli 27 krążków, w tym 11 złotych w kategoriach seniorów, młodzieżowców i mastersów. Polacy odnieśli także sukces organizacyjny, bowiem związkowi kierowanemu przez Tomasza Knapa przyznano MŚ w odmianie full contact.

 

„To kolejny dowód uznania dla polskiego ju-jitsu. W ostatnich latach sprawnie przeprowadziliśmy kilka wielkich seniorskich imprez, a nasi reprezentanci regularnie zdobywają medale mistrzostw globu i kontynentu we wszystkich grupach wiekowych. Cieszy nas, że jako Związek znów podejmiemy się organizacji czegoś nowego. W połowie grudnia w Gliwicach odbędą się historyczne mistrzostwa Europy, a w 2020 roku kolejne pionierskie wyzwanie” – stwierdził Paczyński.

 

W 2016 roku mistrzostwa świata (gi – w kimonach) rozgrywane były we Wrocławiu, a dwa lata później mistrzostwa Europy (gi) w Gliwicach. W międzyczasie Polski Związek Ju-Jitsu był współorganizatorem The World Games - Igrzysk Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu. Z kolei od 13 do 15 grudnia, ponownie w Gliwicach, odbędą się pierwsze ME no-gi (bez kimon, w spodenkach i koszulkach), ne-waza oraz Polish Open gi i no-gi w ne-wazie i fightingu, w tym dla sportowców niepełnosprawnych.

 

“Przy okazji MŚ i kongresu światowej federacji w Abu Zabi wraz z prezesem Tomaszem Knapem przeprowadziliśmy wiele rozmów dotyczących przyszłości ju-jitsu. Oficjele podkreślają, że jesteśmy coraz bliżej dołączenia do rodziny olimpijskiej, ale dziś trudno mówić o konkretnych datach włączenia ju-jitsu do programu igrzysk” – przyznał sekretarz generalny związku.

 

Jeszcze zanim Polacy udali się do Emiratów Arabskich, gościli w Krakowie sekretarza generalnego Europejskiej Unii Ricka Frowyna.

 

„Spotkanie dotyczyło ME no-gi oraz Polish Open, ustaleń przed sesją JJIF w Abu Zabi i omówienia jej programu, współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Ju-Jitsu a Europejską Unią Ju-Jitsu, aktualnej sytuacji oraz planów na przyszłość, w tym działań związanych z dołączeniem ju-jitsu do grona sportów olimpijskich” – podkreślił Paczyński.

 

Oprócz 27 medali niedawnych MŚ, w październiku Polacy sięgnęli na Krecie po 20 krążków, w tym pięć złotych, w MŚ juniorów młodszych (U-16) oraz ME młodzieżowców (U-21) i juniorów (U-18).

 

“Każdego roku zdobywamy kilkadziesiąt medali w największych międzynarodowych imprezach, a w tym sezonie liczba jeszcze wzrośnie, ponieważ liczymy na sukcesy w ME no-gi ne-waza. Miasto Gliwice zaprasza na wspaniałe zawody, a my czekamy na silne zagraniczne reprezentacje” – powiedział Knap.

 

Przedstawiciele Związku z uznaniem wypowiadali się o organizacji MŚ w Abu Zabi. "Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden ogromny atut – gigantyczny budżet na takie turnieje. Oficjalnych liczb nikt nie podaje, ale na niczym nie oszczędzali. My, jako Polski Związek Ju-Jitsu, dysponujemy skromnymi środkami, ale staramy się dotrzymywać kroku organizacyjnemu potentatowi” – oświadczyli.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze