PŚ w skokach: Drugie z rzędu zwycięstwo Tande. Polacy daleko

Daniel Andre Tande odniósł drugie zwycięstwo w drugim konkursie Pucharu Świata 2019/20 w skokach narciarskich. Po triumfie w Wiśle, w sobotę najlepszy był w fińskim Kuusamo. Z Polaków najwyższe miejsce - 12. - zajął Dawid Kubacki. Już po zawodach klasyfikację "przemeblowała" cała seria dyskwalifikacji.

Początkowo Tande o 3,1 pkt wyprzedził rodaka Mariusa Lindvika. Trzecie miejsce zajął Słoweniec Peter Prevc. Później posypały się jednak dyskwalifikacje, które mocno zmieniły układ w czołówce. Z powodu nieprzepisowych kombinezonów nie zaliczono wyników Lindvika i Prevca. Zwycięzcą pozostał Tande, który wcześniej najlepszy był też w Wiśle. Ostatecznie na drugiej pozycji uplasował się Austriak Philipp Aschenwald, a na trzeciej Słoweniec Anze Lanisek.

Z Polaków najlepszy był Dawid Kubacki - 12. miejsce. Piotr Żyła został sklasyfikowany na 13. pozycji, Kamil Stoch na 16., Maciej Kot na 18., Stefan Hula na 22., a Jakub Wolny na 27.

Już w pierwszej serii zdyskwalifikowano dwóch Norwegów - Roberta Johanssona i Johanna Andre Forfanga.

Z Polaków do drugiej serii nie awansował tylko Klemens Murańka, który zajął 46. miejsce.

Tande został pierwszym od ośmiu lat skoczkiem, któremu sezon udało się zacząć od dwóch wygranych. W 2011 roku hat-trickiem popisał się Austriak Andreas Kofler.

Na półmetku Norweg był dopiero siódmy, ale w drugiej serii uzyskał 142 m i ostatecznie zwyciężył zdecydowanie. Jeszcze większy awans zaliczył Philipp Aschenwald. Austriak po skoku na odległość 143 m na drugie miejsce przesunął się z... 14. Duży progres, z 23. na 13. pozycję, zaliczył też Piotr Żyła, który uzyskał 123,5 i 136 m.

W klasyfikacji generalnej PŚ Tande o 60 pkt wyprzedza Laniska. Z Polaków najwyższe miejsce - piąte - zajmuje Stoch, który do lidera traci 126 pkt.

W niedzielę w Kuusamo odbędzie się kolejny konkurs indywidualny.