MŚ w SuperEnduro: Komplet widzów na inauguracje sezonu w Krakowie

Moto
MŚ w SuperEnduro: Komplet widzów na inauguracje sezonu w Krakowie
fot. PAP

Komplet 14 tysięcy osób ma zasiąść w sobotę na trybunach Tauron Areny Kraków podczas pierwszej eliminacji mistrzostw świata w SuperEnduro. W stolicy Małopolski zawody zostaną rozegrane po raz czwarty.

Polscy kibice liczą najbardziej na kolejny świetny start Tadeusza Błażusiaka. Jest on jednym z najlepszych w historii zawodników w tej specjalności. W latach 2010-2011 zwyciężył w mistrzostwach świata w halowym enduro. Od 2012 r. zmieniono nazwę konkurencji na SuperEnduro, zaś "Taddy" w MŚ triumfował w latach 2012-2015. W sezonie 2016/17 wystartował tylko w jednej eliminacji - w Krakowie. Chciał w ten sposób zakończyć karierę. Jednak jesienią 2017 niepodziewanie ogłosił, że wznawia starty.

 

W Tauron Arenie Kraków - na torze, który jest już gotowy do zawodów - o punkty do MŚ będą walczyć trzej Polacy. Oprócz Błażusiaka także Grzegorz Kargul i Emil Juszczak.

 

- Myślę, że lekcja została odrobiona, chociaż miniony sezon nie przebiegł do końca po mojej myśli. Ze względu na kontuzję, którą odniosłem na treningu w Hiszpanii nie wystartowałem we wszystkich eliminacjach. Byłem tylko w Krakowie i Niemczech. Jednak dam z siebie wszystko - powiedział Juszczak, który w minionym sezonie po raz pierwszy startował w klasie "Prestige".

 

Zapowiedział, że wystartuje we wszystkich eliminacjach MŚ. Ostatnie tygodnie były dla niego nerwowe. Miesiąc temu skradziono mu bowiem motocykl (sprzed hotelu, w którym nocował w drodze z Warszawy do Elbląga). Zdążył, dzięki sponsorom, przygotować nowy sprzęt.

 

Na piątkową konferencję prasową nie dotarł Błażusiak. W czwartek jeszcze trenował w Hiszpanii i nie zdążył dojechać na spotkanie z dziennikarzami.

 

W nadchodzącym sezonie aż dwie eliminacje MŚ odbędą się w Polsce. Zawody 14 marca w łódzkiej Atlas Arenie zakończą cykl.

 

W poprzednim Błażusiak w końcowej klasyfikacji zajął trzecie miejsce. Tytuł wywalczył Amerykanin Colton Haaker (Husqvarna). Rywalizowali też dwaj inni Polacy: Juszczak był 13., zaś Karkul - 16.

 

SuperEnduro to motocyklowe wyścigi na torze w hali, przypominające motocrossowe, których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody - belki, mosty, odcinki kamieniste, rowy z wodą itp. - aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

 

W każdej rundzie MŚ odbywają się trzy równorzędne finały. Zawodnicy zdobywają też punkty za zajęcie trzech pierwszych miejsc w Superpole (wyniki decydują o miejscach na starcie w finałach; motocykliści przejeżdżają w nim trasę nie ścigając się z rywalami, lecz walczą o jak najlepszy czas okrążenia). Po zsumowaniu uzyskanych punktów wyłaniani są też najlepsi zawodnicy danej imprezy.

 

Kalendarz mistrzostw świata w SuperEnduro:

 

7 grudnia 2019 - Kraków (Polska)

4 stycznia 2020 - Riesa (Niemcy)

18 stycznia 2020 - La Coruna (Hiszpania)

1 lutego 2020 - Budapeszt (Węgry)

14 marca 2020 - Łódź (Polska)

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie