Kluby Ekstraklasy chcą zmniejszenia liczby spadkowiczów

Piłka nożna
Kluby Ekstraklasy chcą zmniejszenia liczby spadkowiczów
fot. Cyfrasport

Rada nadzorcza ekstraklasy wystąpi do Polskiego Związku Piłki Nożnej z wnioskiem o ponowne zmniejszenie liczby spadkowiczów do dwóch - poinformowano po spotkaniu przedstawicieli spółki i klubów. W sezonie 2019/20 do 1. ligi zdegradowane zostaną trzy zespoły.

- Rada nadzorcza jednogłośnie zdecydowała, byśmy formalnie wnioskowali do PZPN o zmniejszenie liczby spadkowiczów do dwóch od kolejnego sezonu. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie tak łatwo o trzy drużyny 1 Ligi, które spełniałyby wymogi licencyjne w ekstraklasie, nie obniżałyby jej poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek - wyjaśnił prezes Marcin Animucki, cytowany w komunikacie.

 

Dokonano również analizy formatu rozgrywek najwyższej dywizji piłkarskiej w Polsce. Zaopiniowano, iż ewentualne zwiększenie liczby uczestników do 18 nie byłoby optymalnym rozwiązaniem. - Zwiększenie do 18 liczby klubów występujących w ekstraklasie niesie ze sobą poważne zagrożenia związane z obniżeniem poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek, m.in. wynikające z niedostatecznej infrastruktury stadionowej. To z kolei może rzutować na spadek oglądalności, frekwencji, a także niższe przychody, które dodatkowo trzeba byłoby dzielić na większą liczbę zespołów - napisano w komunikacie.

 

Na spotkaniu przedstawicieli spółki i klubów przedyskutowano także sprawę przetargu na prawa medialne w sezonach od 2021/22 do 2024/25. Podpisanie umowy zaplanowano na 2020 rok. - Czeka nas wymagający proces, tym bardziej wobec zmian zachodzących na rynku mediów. Bazujemy jednak na doświadczonym zespole, który na swoim koncie ma już znaczące sukcesy w tym zakresie i wygenerował rekordowe kontrakty dla ligi – stwierdził Animucki.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze