Liga Mistrzów: Asysta Kądziora nie wystarczyła. Hat-trick Jesusa wyeliminował Dinamo

Manchester City i Atalanta Bergamo wywalczyły awans do dalszej fazy Ligi Mistrzów z grupy C. "Obywatele" w środę ograli 4:1 Dinamo Zagrzeb, a Włosi wygrali na wyjeździe 3:0 z Szachtarem Donieck.

Spotkanie w Zagrzebiu rozpoczęło się w wymarzony sposób dla gospodarzy. Dośrodkowanie Damiana Kądziora z prawej strony efektownym uderzeniem z powietrza wykorzystał Dani Olmo i podopieczni Nenada Bjelicy niespodziewanie wyszli na prowadzenie. W kolejnych minutach coraz śmielej do głosu zaczęli dochodzić goście i dopięli swego w 34. minucie. Asystę Riyada Mahreza głową wykończył Gabriel Jesus i do przerwy był remis.

Pierwsza część rozpoczęła się idealnie dla Dinama, a druga - dla podopiecznych Pepa Guardioli. Już po pięciu minutach gola na 2:1 dla gości strzelił Jesus. Tym razem Brazylijczyk wykorzystał podanie Philipa Fodena, przedryblował rywali w polu karnym i pokonał po raz drugi Dominika Livakovicia. W jednej z kolejnych akcji 22-latek skompletował hat-tricka. Z lewej strony dośrodkował Benjamin Mendy, a Jesus urwał się defensorom i skierował futbolówkę do pustej bramki.

"Obywatele" z minuty na minutę coraz pewniej czuli się na murawie stadionu w Zagrzebiu. Chwilę później mocno uderzył Joao Cancelo, lecz nieznacznie ponad bramką. W 64. minucie Jesus był bliski strzelenia czwartego gola, ale tym razem nie wykorzystał kolejnej celnej centry Mendy'ego. Z czasem tempo spotkania mocno spadło, ale goście raz jeszcze pokonali Livakovicia. Jak się później okazało, wynik spotkania ustalił niezwykle aktywny tego wieczora Foden.

Dinamo Zagrzeb - Manchester City 1:4 (1:0)
Bramki: Olmo 10 - Gabriel Jesus 34, 50, 54, Foden 84

Dinamo Zagrzeb: Dominik Livakovic - Petar Stojanovic, Arijan Ademi, Emir Dilaver, Jacques Francois Moubandje - Amer Gojak (81. Lovro Majer), Nikola Moro, Dani Olmo - Damian Kądzior (59. Marko Djira), Bruno Petkovic, Mislav Orsic (81. Izet Hajrovic)

Manchester City: Claudio Bravo - Joao Cancelo, Nicolas Otamendi (82. Taylor Harwood-Bellis), Eric Garcia, Benjamin Mendy - Philip Foden, Rodri (73. Raheem Sterling), Ilkay Gundogan - Bernardo Silva, Gabriel Jesus (66. Oleksandr Zinchenko), Riyad Mahrez

Żółte kartki: Ademi

Sytuacja w grupie C była na tyle ciekawa, że Szachtar, Dinamo Zagrzeb i Atalanta przed ostatnią serią gier miały szanse na awans. Do przerwy w bezpośrednim starciu ekip z Ukrainy i Włoch był bezbramkowy remis, choć obie drużyny za sprawą czy to Alejandro Gomeza, czy Juniora Moraesa stworzyły groźne okazje.

Po przerwie trener gości Gian Piero Gasperini dokonał ofensywnej zmiany. Boisko opuścił środkowy obrońca Andrea Masiello, a na murawie pojawił się Rusłan Malinowski. Znacznie bardziej ofensywne nastawienie sprawiło, że Atalanta zaczęła radzić sobie coraz śmielej. W 66. minucie gości wyszli na prowadzenie. Timothy Castagne skierował futbolówkę do siatki i sędzia uznał jego trafienie po analizie akcji przy pomocy systemu VAR. Biorąc pod uwagę wyniki w Charkowie i Zagrzebiu, w tym momencie z grupy wychodziły Manchester City i właśnie Atalanta.

Od 77. minuty gospodarze musieli radzić sobie w osłabieniu. Dodo został ukarany czerwoną kartką i sytuacja Szachtara znacznie się skomplikowała. Chwilę później na 2:0 trafił Mario Pasalic, a w jednej z ostatnich akcji meczu rezultat na 3:0 ustalił Robin Gosens. Spotkanie zakończyło się trzybramkowym zwycięstwem ekipy z Włoch, która wywalczyła awans z grupy. Jest to o tyle imponujące osiągnięcie, że Atalanta przegrała trzy pierwsze spotkania w tej edycji Ligi Mistrzów, a mimo to gra dalej. Wcześniej tylko angielskie Newcastle United dokonało podobnej sztuki w 2002 roku.

Szachtar Donieck - Atalanta Bergamo 0:3 (0:0)
Bramki: Castagne 66, Pasalic 80, Gosens 90

Szachtar Donieck: Andrij Pyatov - Dodo, Sergey Kryvtsov, Mykola Matviienko, Ismaily - Alan Patrick, Taras Stepanenko - Tete (59. Marlos), Viktor Kovalenko (71. Manor Solomon), Taison - Junior Moraes

Atalanta Bergamo: Pierluigi Gollini - Andrea Masiello (61. Rusłan Malinowski), Berat Djimsiti, Jose Palomino - Timothy Castagne, Marten de Roon, Remo Freuler, Robin Gosens - Alejandro Gomez (90. Hans Hateboer), Mario Pasalic - Luis Muriel (71. Ibanez)

Żółte kartki: Allan Patrick, Dodo - Muriel, Freuler, Hateboer

Czerwona kartka: Dodo (77)

WYNIKI I TABELE LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn - Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA - na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 oraz w czterech serwisach telewizyjnych premium w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.