EBL: Rekord Wrotena, Simon bohaterem. Anwil pokonał BM Slam Stal

Koszykarze BM Slam Stal Ostrów Wlkp. ulegli Anwilowi Włocławek 96:98 (28:27, 18:23, 21:29, 29:19) po niezwykle emocjonującym meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi. Tony Wroten pobił tegoroczny rekord asyst, a o zwycięstwie gości zadecydowała celna "trójka" Chase’a Simona. Najlepszym strzelcem gości był Ricky Ledo z 26 punktami, 3 zbiórkami i 3 asystami. Paulius Dambrauskas rzucił 20 punktów dla gospodarzy.

Tony Wroten pobił tegoroczny rekord asyst w Energa Basket Lidze i zanotował jeden z najlepszych wyników w historii! Zawodnik Anwilu w spotkaniu z BM Slam Stalą miał aż 18 asyst. To jeden z najlepszych wyników w historii EBL. Oficjalne statystyki prowadzone są od sezonu 1998/1999. Od tego czasu najlepszy rezultat pod względem liczby asyst należy do Milosa Sporara, który w rozgrywkach 2005/06 w meczu AZS Koszalin - Noteć Inowrocław (126:96) zaliczył aż 21 kluczowych podań. W sezonie 1999/2000 w spotkaniu Anwil Włocławek - Polonia Przemyśl (77:63) 19 asyst zanotował Raimonds Miglinieks, a 8 marca 2006 roku w starciu Astoria Bydgoszcz - Unia Tarnów (74:85) Bojan Malesević miał 18 asyst.

Zbliżony wynik niedawno uzyskał Aaron Johnson - 12 marca 2017 roku miał na koncie 17 asyst w spotkaniu BM Slam Stal - Miasto Szkła Krosno (89:78). Wcześniej identyczny wynik - 17 asyst - zanotował Igor Milicić, obecny trener Anwilu. Stało się to 30 marca 2010 roku w starciu AZS Koszalin - Sportino Inowrocław (103:80).

Sobotnie spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Gospodarze potrafili zdobywać przewagę dzięki akcjom Przemysława Żołnierewicza i Pauliusa Dambrauskasa, ale Anwil błyskawicznie odpowiadał. Shawn Jones i Chase Simon grali efektownie, a swoje magiczne podania pokazywał Wroten. W końcówce tej części meczu "trójki" trafiali jednak Jakub Garbacz oraz Łukasz Wiśniewski i to BM Slam Stal po 10 minutach prowadziła 28:27.

Na początku drugiej kwarty ważnym graczem był Szymon Szewczyk - dzięki niemu włocławianie mieli przewagę. Dambrauskas nie dawał za wygraną i utrzymywał swoją drużynę blisko przeciwników. "Trójki" trafiał jednak Ricky Ledo, a to sprawiało, że pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 50:46.

W trzeciej kwarcie po kolejnych akcjach Jonesa oraz Freimanisa przewaga mistrzów Energa Basket Ligi wzrosła aż do 10 punktów. Przemysław Żołnierewicz “kąsał” rywali - dzięki niemu ostrowianie przegrywali tylko sześcioma punktami. Anwil w tym momencie zanotował jednak serię 9:0 i m.in. dzięki "trójce" Szewczyka ponownie kontrolował wydarzenia na parkiecie. Po 30 minutach było 79:67.

W czwartej kwarcie BM Slam Stal walczyła o korzystniejszy wynik. Zanotowała niesamowitą serię 13:0 i dzięki trafieniu z dystansu Jarosława Mokrosa zbliżyła się na zaledwie dwa punkty. Po chwili akcja Daniela Szymkiewicza oznaczała remis. Odpowiedział na to dwiema "trójkami" Ricky Ledo, ale to nie dawało jeszcze wygranej. Minutę przed końcem zagranie Dambrauskasa zbliżyło gospodarzy na punkt, a rzuty wolne Jevtovicia dały prowadzenie. Kluczowa akcja należała Chase Simona. To jego "trójka" dała Anwilowi zwycięstwo.

BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 96:98 (28:27, 18:23, 21:29, 29:19).

BM Slam Stal Ostrów Wlkp.: Paulius Dambrauskas 20, Nikola Jevtovic 17, Jarosław Mokros 16, Przemysław Żołnierewicz 15, Filip Dylewicz 8, Łukasz Wiśniewski 7, Daniel Szymkiewicz 6, Jakub Garbacz 5, Jay Threatt 2.

Anwil Włocławek: Ricky Ledo 26, Chase Simon 19, Szymon Szewczyk 11, Shavn Jones 10, Rolands Freimanis 10, Tony Wroten 9, Krzysztof Sulima 7, Chris Dowe 2, Michał Sokołowski 2, Jakub Karolak 2.