EBL: Zacięta walka w Toruniu. Polski Cukier wygrał ze Startem

Polski Cukier Toruń wygrał ze Startem Lublin 78:75 (17:15, 23:25, 17:15, 21:20) w meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi. We własnej hali drużyna trenera Sebastiana Machowskiego w tym sezonie jest niepokonana, ma tam bilans 7-0. Koszykarze Startu mogli już zapomnieć, jak smakuje porażka, przed meczem w Toruniu odnieśli bowiem siedem zwycięstw z rzędu. Najskuteczniejszy Alade Aminu rzucił 26 punktów i miał 13 zbiórek, dla gości Martins Laksa zdobył 17 punktów i dziewięć razy zebrał piłkę z tablic.

Początek meczu był lepszy dla gospodarzy, którzy po akcjach Aminu oraz Mikołaja Ratajczaka mieli sześć punktów przewagi. Laksa i Mateusz Dziemba robili jednak wszystko, aby Start ciągle był w grze. Torunianie zatrzymali się w ataku, a dzięki trafieniu Bryntona Lemara goście po 10 minutach przegrywali zaledwie 15:17.

W drugiej części meczu Polski Cukier znowu potrafił trochę odskoczyć po rzutach Aarona Cela, ale spotkanie było wyrównane, a Start potrafił zdobywać przewagę. Sytuacja zmieniała się właściwie co rzut, a ostatecznie kolejne trafienie Dziemby oznaczało, że pierwsza połowa zakończyła się remisem - po 40.

Trzecią kwartę ekipa trenera Machowskiego rozpoczęła od małej serii 5:0, ale goście gonili wynik. Indywidualne zagranie Grzegorza Grochowskiego doprowadziło do kolejnego remisu, a "trójka" Laksy dała przewagę lublinianom. Ostatecznie akcja Chrisa Wrighta sprawiła, że po 30 minutach było 57:55.

Dzięki rzutom Aminu i Wrighta Polski Cukier miał już cztery punkty przewagi, ale rzuty z dystansu Tweety’ego Cartera oraz Damiana Jeszkego zupełnie zmieniały sytuację. Końcówka była bardzo zacięta, a kontra wykończona przez Kyle’a Weavera 37 sekund przed końcem dała prowadzenie torunianom. W końcówce ważne akcje należały też do Aminu i to gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 78:75.

Polski Cukier Toruń - Start Lublin 78:75 (17:15, 23:25, 17:15, 21:20).

Polski Cukier Toruń: Alade Aminu 26, Chris Wright 18, Aaron Cel 12, Kyle Weaver 6, Bartosz Diduszko 5, Aleksander Perka 5, Mikołaj Ratajczak 4, Jakub Schenk 2, Ignacy Grochowski 0.

Start Lublin: Martins Laksa 17, Tweety Carter 16, Jimmie Taylor 14, Mateusz Dziemba 10, Grzegorz Grochowski 7, Roman Szymański 4, Damian Jeszke 3, Brynton Lemar 2, Kacper Borowski 2.