Turniej Czterech Skoczni: Kobayashi broni tytułu

Zimowe
Turniej Czterech Skoczni: Kobayashi broni tytułu
fot. PAP

W sobotę w Oberstdorfie rozpocznie się 68. Turniej Czterech Skoczni. Na początku sezonu nikomu nie udało się zdominować rywalizacji. Faworytów tej prestiżowej imprezy jest kilku, a wśród nich Kamil Stoch. W poprzedniej edycji najlepszy był Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Stoch Puchar Świata 2019/20 zaczął od trzeciego miejsca w Wiśle, potem nieco przygasł. Tradycyjnie przebudził się w Engelbergu. W Szwajcarii często staje na podium, a tym razem jeden z konkursów wygrał. Polak w klasyfikacji generalnej zajmuje czwartą pozycję i jest to bardzo dobry prognostyk.

 

Trzykrotny mistrz olimpijski dwa razy wygrał TCS - w sezonie 2016/17 i 2017/18. Z każdym razem do turnieju przystępował jako czwarty zawodnik w "generalce".

 

Największe szanse na końcowe zwycięstwo w Bischofshofen daje się Kobayashiemu. Dwunastokrotnie TCS wygrywał zawodnik, który przystępował do tej imprezy jako lider Pucharu Świata. Japończyk w tę statystykę wpisał się już rok temu, a teraz żółty plastron także należy do niego.

 

Kobayashi triumfował w poprzedniej edycji TCS w wielkim stylu. Został wówczas trzecim zawodnikiem w historii, po Niemcu Svenie Hannawaldzie oraz Stochu, który wygrał wszystkie zaliczane do niego konkursy. Jeśli najlepszy będzie w sobotę Oberstdorfie i następnie w Nowy Rok w Garmisch-Partenkirchen, to zostanie pierwszym skoczkiem, który wygrał sześć konkursów TCS z rzędu.

 

Mówiąc o faworytach nie sposób pominąć Stefana Krafta, który w Pucharze Świata ustępuje tylko Kobayashiemu. 26-letni Austriak TCS wygrał już w sezonie 2014/15. W obecnym na najwyższym stopniu podium stanął w Niżnym Tagile, a drugie miejsce zajmował w Klingenthal i Engelbergu. Pucharowego cyklu jeszcze nigdy nie zaczął tak dobrze.

 

Niespodziankę sprawić może natomiast któryś z rodaków Krafta. Reprezentacja Austrii po dwóch słabszych sezonach znów bowiem prezentuje się bardzo dobrze. Aż czterech podopiecznych trenera Andreasa Feldera sklasyfikowano w czołowej jedenastce klasyfikacji generalnej PŚ.

 

Wśród prowadzonych przez Stefana Horngachera Niemców najjaśniejszą postacią jest Karl Geiger. Niemcy na triumf swojego zawodnika w TCS czekają od edycji 2001/02, w której najlepszy był Hannawald. Z Norwegów świetnie sezon zaczął Daniel-Andre Tande, który wygrał dwa pierwsze konkursy, ale ostatnio jego forma uleciała.

 

Polskę reprezentować będzie sześciu zawodników. Oprócz Stocha, będą to: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula, Maciej Kot i Jakub Wolny. W poprzedniej edycji blisko podium był Kubacki, który ostatecznie zajął czwarte miejsce. Biało-czerwoni mieli teraz wyjątkowo nieco spokojniejszy okres. Wszystko dlatego, że z powodu niesprzyjającej pogody odwołano zaplanowane na 26 grudnia mistrzostwa Polski w Wiśle.

 

Od sezonu 1979/80 TCS, określany mianem narciarskiego Wielkiego Szlema czy odpowiednika kolarskiego Tour de France, zaliczany jest do klasyfikacji PŚ. Pierwszym polskim zwycięzcą w 2001 roku został Adam Małysz. Na kolejny taki sukces trzeba był czekać 16 lat, do wspomnianego już triumfu Stocha.

 

12 lat temu nastąpiła zmiana zasad rozgrywania konkursów. Wprowadzono system KO polegający na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49., itd.) pierwszej serii punktowanej. Do finału awansuje każdy zwycięzca pary oraz pięciu "szczęśliwych przegranych", czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych w parach.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie