Czy siatkarska Liga Narodów zostanie rozegrana? "FIVB jest zdeterminowana"

Siatkówka
Czy siatkarska Liga Narodów zostanie rozegrana? "FIVB jest zdeterminowana"
fot. Cyfrasport
Czy siatkarska Liga Narodów zostanie rozegrana? "FIVB jest zdeterminowana"

Kibice zadają sobie pytanie, kiedy wystartuje siatkarska Liga Narodów? W magazynie #7strefa dyskutowano na temat różnych pomysłów na rozegranie tej imprezy. – FIVB jest zdeterminowana, by Ligę Narodów rozegrać – stwierdził pełnomocnik zarządu PLS Artur Popko.

– Początkowo planowano, że turnieje zostaną rozegrane po igrzyskach, ale igrzyska zostały przesunięte. Przy obecnej formule, na rozegranie Ligi Narodów potrzeba około sześciu tygodni. Gdyby wszystko było w porządku, to rozgrywki powinny rozpocząć się około 15 sierpnia, a zakończyć na przełomie września i października – powiedział Popko.

 

Warto dodać, że każda z reprezentacji będzie potrzebowała czterech do sześciu tygodni na przygotowania przed startem turniejów. Pojawiają się też głosy, że przed wznowieniem treningów, konieczna będzie kwarantanna.

 

– To jest inna sytuacja. W poprzednich sezonach graliśmy praktycznie z marszu po sezonie ligowym i wystarczyły dwa, czasem trzy tygodnie przygotowań. Teraz, po przerwanych rozgrywkach, reprezentacje będą zaczynały praktycznie od zera. Potrzeba więc będzie więcej czasu na przygotowanie zespołów do grania na odpowiednim poziomie sportowym – zaznaczył pełnomocnik zarządu PLS.

 

Młodzi zyskają na przesunięciu igrzysk?

 

Przypomnijmy, że Liga Narodów to impreza komercyjna, która zastąpiła w 2018 roku Ligę Światową siatkarzy oraz World Grand Prix siatkarek. To niezwykle wymagające rozgrywki. Rywalizuje w nich 16 reprezentacji systemem "każdy z każdym". Każda z drużyn gra po 15 meczów w fazie interkontynentalnej, w pięciu turniejach organizowanych tydzień po tygodniu. Pięć czołowych drużyn i gospodarz uzyskują kwalifikację do Final Six. Najlepsze ekipy w ciągu sześciu tygodni rozgrywały więc aż 19 meczów!

 

Pandemia koronawirusa na świecie sprawiła, że formuła rozgrywek stała się dosyć ryzykowna. Każda z reprezentacji musi bowiem odbywać dalekie podróże na kolejne turnieje, rozgrywane na różnych kontynentach.

 

Przykładowo polscy siatkarze w ubiegłym roku grali w Katowicach, Ningbo (Chiny), Urmii (Iran), Mediolanie (Włochy), Lipsku (Niemcy), a turniej Final Six zorganizowali Amerykanie i został rozegrany w Chicago. W obecnym sezonie biało-czerwoni mieli zagrać dwa turnieje u siebie i po jednym w Rosji, Japonii i Francji. Turniej finałowy miał się odbyć w Turynie. Sytuacja wymaga jednak zmian. Jeśli FIVB planuje rozegranie Ligi Narodów, powstaje pytanie, w jakiej formule?

 

 

– Są rozważane różne modele rozegrania Ligi Narodów. Jeden z nich zakłada zmniejszenie liczby uczestników do dwunastu zespołów i uwarunkować rozgrywki terytorialnie, by podróże były jak najkrótsze. Obecnie nie jest to rozstrzygnięte i myślę, że decyzje zostaną podjęte dopiero po świętach Wielkiej Nocy... FIVB jest zdeterminowana, by tę Ligę Narodów rozegrać – dodał Popko.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze