Fińskie kluby złamały zakaz zgromadzeń. O wszystkim donieśli kibice

Piłka nożna
Fińskie kluby złamały zakaz zgromadzeń. O wszystkim donieśli kibice
fot. PAP
Fińskie kluby złamały zakaz zgromadzeń. O wszystkim donieśli kibice

Część ligowych piłkarzy, w tym najbardziej utytułowanego klubu HJK Helsinki, przez wiele dni naruszało obowiązujący w kraju zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, odbywając treningi na boisku. "O sprawie donosili przechodnie" – poinformował fiński nadawca informacyjny Yle.

Według redakcji sportowej Yle w ostatnich tygodniach grupa około 20 piłkarzy ekstraklasowych stołecznych klubów HIFK oraz HJK, rozgrywających mecze na miejskim stadionie "Bolt Arena", codziennie przez około dwie, trzy godziny zbierała się na boisku i organizowała treningi. W grupie tej mieli się znaleźć również zawodnicy jednego z klubów niższej klasy.

 

"Skontaktowało się z nami kilku przechodniów z zapytaniem, czy wiemy, że nasi zawodnicy w taki sposób trenują" – przyznał dyrektor HIFK Christoffer Perret i zaznaczył, że taka sytuacja nie jest zgodna z wytycznymi klubu, ponieważ w obecnej sytuacji należy ćwiczyć indywidualnie.

 

W Finlandii, w związku z ograniczeniami epidemicznymi oraz z ogłoszeniem w połowie marca stanu wyjątkowego, obowiązuje m.in. zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób, który niedawno został przedłużony do połowy maja.

 

"Jeszcze we wtorek na boisku można było zobaczyć trenujących piłkarzy ligowych" – poinformowała stacja Yle.

 

Według oficjalnej linii klubów, przed sezonem - w Finlandii obowiązuje system rozgrywek wiosna-jesień - piłkarze przebywają na urlopach i mają realizować indywidualne plany treningowe.

Zobacz także: FIFA rekomenduje klubom przedłużanie kończących się 30 czerwca umów piłkarzy

 

"Osobiście nie wiem, którzy z graczy mogli brać w tym udział" – przyznał trener HJK Toni Koskela, wskazując, że wszyscy powinni starać się trzymać w małych grupkach, aby wyjść jak najszybciej z tej sytuacji.

 

Piłkarze odmówili komentarza. "Było nas jednak ponad 10 i nie wyglądało to zbyt dobrze" – miał przyznać jeden z zawodników cytowany w reportażu.

 

Rozpoczęcie sezonu 2020 fińskiej ekstraklasy (Veikkausliiga) było zaplanowane na 11 kwietnia, ale zostało przesunięte, wstępnie na czerwiec.

 

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii wiele obiektów sportowych, jak np. boiska piłkarskie oraz place zabaw, parki czy ścieżki sportowo-przyrodnicze, nie zostało objętych ograniczeniami epidemicznymi. Pozostawiono je otwarte dla mieszkańców. W ostatnich tygodniach stały się jednak bardzo popularne – w głównych miejskich punktach pomiarowych zarejestrowano dwu-, a nawet trzykrotnie więcej spacerowiczów czy uprawiających jogging niż zazwyczaj.

 

Na początku tego tygodnia na boiskach pojawiły się jednak tabliczki informujące o nakazie przestrzegania wytycznych co do wielkości grup i zachowania odpowiedniego dystansu.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie