Nie tylko Polska. W jakich krajach zostaną wznowione piłkarskie ligi?

Piłka nożna
Nie tylko Polska. W jakich krajach zostaną wznowione piłkarskie ligi?
fot. PAP
Piłkarze Bayernu Monachium przygotowują się do wznowienia rozgrywek Bundesligi.

Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy w Polsce mają zostać wznowione 29 maja. W Turcji wstępną datą jest 12-14 czerwca, a np. na Wyspach Owczych wrócą na boiska już 9 maja. Nie wszyscy jednak dokończą sezon. W Holandii już został zamknięty, a w Belgii może to nastąpić w poniedziałek.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) nalega, żeby - jeżeli to jest możliwe - dążyć do wznowienia sezonu w poszczególnych ligach. Rozgrywki krajowe dostały pierwszeństwo i powinno być im nieco łatwiej, zwłaszcza po tym, jak przełożono na przyszły rok mistrzostwa Europy.

 

W sobotę na konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili możliwość wznowienia wstrzymanych w połowie marca rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy.

 

Od kilku dni piłkarzy i kluby obowiązuje wypracowany przez sztab kryzysowy - powołany przez zarząd Ekstraklasy SA i PZPN - program powrotu do rozgrywek. Na razie zawodnicy i wskazane inne osoby (łącznie 50 z klubu) przebywają w izolacji. Na początku maja wszyscy z tej grupy przejdą testy na koronawirusa i będą mogli rozpocząć treningi w małych grupach. Tydzień później szkoleniowcy będą już mieli do dyspozycji całe zespoły. Zgodnie z harmonogramem, w dniach 27 i 28 maja wszyscy przejdą kolejne testy medyczne, a 29 maja powinny odbyć się pierwsze po przymusowej przerwie mecze.

 

Spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową.

 

Wcześniej PZPN zapowiedział, że 27 maja zostaną rozegrane dwa pozostałe mecze ćwierćfinałowe Totolotek Pucharu Polski, a na początku czerwca ma nastąpić wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.

 

Jeżeli chodzi o inne kraje Europy, jedynym, w którym cały czas normalnie toczą się rozgrywki, jest Białoruś.

 

Na drugim biegunie znajduje się Holandia, a wkrótce prawdopodobnie Belgia i niewykluczone, że Szkocja.

 

W Holandii tamtejsza federacja, w następstwie decyzji rządu o zakazie meczów piłkarskich w zawodowych ligach do 1 września, poinformowała w piątek o zakończeniu rozgrywek. Nie zostanie wyłoniony mistrz kraju, a zespoły zajmujące dwa najwyższe miejsca - Ajax Amsterdam i AZ Alkmaar - wystąpią w Lidze Mistrzów (Alkmaar prawdopodobnie co najmniej rundę wcześniej). Zdecydowano też, że nie będzie spadków i awansów.

 

- To największy skandal w historii holenderskiego sportu - powiedział trener Cambuur Leeuwarden Henk de Jong, którego zespół był zdecydowanym liderem drugiej ligi.

 

Znamy plan na odmrożenie sportu w Polsce. Podano daty zniesienia obostrzeń

 

Jako pierwsza do przedwczesnego zamknięcia sezonu przygotowała się Belgia. Tam już na początku kwietnia zdecydowano o zakończeniu rozgrywek, jednak decyzja musi jeszcze zostać zatwierdzona, co może nastąpić w poniedziałek.

 

W Szkocji rozgrywki piłkarskie - poza najwyższą klasą - zostały już zakończone (z zachowaniem spadków i awansów), a niewykluczone, że taki sam los może spotkać tamtejszą ekstraklasę. Swojego sprzeciwu nie ukrywają kluby zajmujące ostatnie miejsca w poszczególnych ligach w Szkocji.

 

Inni starają się dokończyć sezon. W Niemczech drużyny Bundesligi trenują już od 6 kwietnia - na razie w niewielkich grupach, z zachowaniem wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

 

W czwartek Niemiecka Liga Piłkarska (DFL) potwierdziła, że jest gotowa wznowić rywalizację w Bundeslidze 9 maja, bez kibiców na trybunach i z zachowaniem ścisłych zasad higieny dla zawodników. Ostateczna decyzja należy do rządu Angeli Merkel i prezydentów regionów (landów), którzy spotkają się w przyszłym tygodniu.

 

W Czechach piłkarze większości drużyn dwóch najwyższych klas trenują w grupkach od 20 kwietnia, a start ligi, zgodnie z zapowiedzią tamtejszego ministra zdrowia, byłby możliwy - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - od 8 czerwca.

 

Treningi wznowiły także kluby z Austrii i Słowacji. W pierwszym przypadku jest nadzieja, że być może liga ponownie ruszy w połowie maja.

 

Intensywne prace nad wznowieniem sezonu trwają też w Szwajcarii, gdzie bardzo wcześnie - już 2 marca - wstrzymano rozgrywki.

 

Najgłośniej w mediach jest o włoskiej ekstraklasie - Italia to kraj najszybciej i najmocniej dotknięty w Europie pandemią. Rządowe restrykcje i ograniczenia w ramach walki z koronawirusem obowiązują na razie do 3 maja. Dlatego ewentualne treningi byłyby możliwe od 4 maja.

 

Włoska Federacja Piłkarska (FIGC) liczy na wznowienie rozgrywek pod koniec maja lub na początku czerwca. Jej prezes Gabriele Gravina chce, aby przygotowywać się do tego przez trzy tygodnie, począwszy właśnie od 4 maja.

 

Do odwołania wstrzymano rozgrywki w Anglii, gdzie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi, chociaż - jak donosi dziennik "The Times" - Premier League mogłaby ruszyć ponownie 8 czerwca, a sezon miałby się zakończyć 27 lipca. Na razie jednak nie wznowiono nawet treningów.

 

Sporo znaków zapytania również w Hiszpanii. W porównaniu z Anglią postęp polega jednak m.in. na tym, że tamtejsza federacja piłkarska oraz La Liga i Najwyższa Rada Sportu (CSD) osiągnęły porozumienie w sprawie powrotu do treningów w zawodowym futbolu. Konkretny termin zależy od dalszej sytuacji zdrowotnej w tym kraju i rządowych decyzji.

 

La Liga i federacja hiszpańska zapowiedziały, że chcą dokończyć sezon 2019/20. Kilkanaście dni temu prezes pierwszej z nich - Javier Tebas - przyznał, że jego życzeniem jest wznowienie gier 28-29 maja, 6-7 czerwca lub 28 czerwca.

 

We Francji prezes tamtejszej federacji piłkarskiej Noel Le Graet zaproponował w piątek, żeby najpierw - zanim znów ruszy liga - rozegrać finałowe mecze o Puchar Francji i Puchar Ligi. Jego zdaniem to odpowiednio symboliczny sposób wznowienia sezonu w tym kraju po zawieszeniu z powodu koronawirusa.

 

Kołtoń: Jeśli ekstraklasa nie wystartuje, runie cały system...

 

Le Graet powiedział, że finał Pucharu Francji między Paris Saint-Germain a Saint-Etienne można rozegrać 13 lub 20 czerwca, a trzy dni później finał Pucharu Ligi pomiędzy PSG i Olympique Lyon.

 

Wznowienie sezonu piłkarskiej ekstraklasy (Ligue 1) we Francji zostało wstępnie zaplanowane na 17 czerwca, ale Le Graet przypomniał, że będzie to zależeć od zgody rządu.

 

W Turcji, która stosunkowo późno przerwała rozgrywki, a gdzie występuje wielu polskich piłkarzy, rywalizacja w ekstraklasie może zostać wznowiona 12-14 czerwca. Sezon miałby zakończyć się do 26 lipca.

 

Nie ma wątpliwości również w przypadku... Wysp Owczych. Jak poinformowała niedawno tamtejsza federacja - 9 maja zostaną wznowione rozgrywki dwóch najwyższych lig męskich i żeńskiej. Mecze, jak w innych krajach, będą odbywać się na razie bez publiczności.

 

Z kolei Islandia, jeżeli sytuacja z epidemią koronowirusa się nie pogorszy i władze oraz obrona cywilna pozwolą, rozgrywki ligowe rozpoczną się 14 czerwca (dwa dni później żeńskie).

 

Dokończenie sezonu piłkarskiego w ekstraklasach wybranych krajów:

 

Anglia - nieznana data wznowienia sezonu; nieoficjalnie pojawia się termin 8 czerwca
Austria - nieznana data wznowienia sezonu, możliwa połowa maja; drużyny już trenują
Belgia - wstępna decyzja o przedwczesnym zakończeniu sezonu, ostateczna ma zapaść
w przyszłym tygodniu
Białoruś - rozgrywki toczą się normalnie
Czechy - wznowienie możliwe 8 czerwca; drużyny już trenują
Dania - nieznana data wznowienia sezonu, możliwa druga połowa maja
Francja - wznowienie możliwe 17 czerwca, nie ma jeszcze decyzji rządu
Hiszpania - nieznana data wznowienia sezonu
Holandia - rozgrywki oficjalnie uznane za zakończone, nie wyłoniono mistrza
Islandia - wznowienie wstępnie zaplanowane na 14 czerwca, nie ma jeszcze decyzji
rządu
Niemcy - wznowienie możliwe 9 maja, nie ma jeszcze decyzji rządu; drużyny już trenują
Polska - wznowienie rozgrywek 29 maja, już zatwierdzone
Portugalia - nieznana data wznowienia sezonu
Słowacja - nieznana data wznowienia sezonu; drużyny już trenują
Szwajcaria - nieznana data wznowienia sezonu
Szkocja - nieznana data wznowienia, możliwe przedwczesne zakończenie sezonu
Turcja - wznowienie rozgrywek możliwe 12-14 czerwca, nie ma jeszcze decyzji rządu
Włochy - nieznana data wznowienia sezonu; federacja liczy, że na przełomie maja
i czerwca
Wyspy Owcze - wznowienie rozgrywek 9 maja, już zatwierdzone

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

BS, Maciej Białek, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie