Ryszard Czarnecki: Siatkówka pokazuje społeczeństwu, że wracamy na dobrą drogę do normalności

Siatkówka
Ryszard Czarnecki: Siatkówka pokazuje społeczeństwu, że wracamy na dobrą drogę do normalności
fot. Cyfrasport
Ryszard Czarnecki o Letniej Grand Prix: Takiej kreatywności mogą nam pozazdrościć inne sporty zespołowe.

Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Ryszard Czarnecki mówił o tym, jak Polska Siatkówka radzi sobie w czasach koronawirusa i co ją wyróżnia na tle innych dyscyplin. - Siatkówka jest w tym momencie w tej sportowej forpoczcie, która pokazuje społeczeństwu, że wracamy na dobrą drogę do normalności - ocenił.

Plusliga.pl: Już w przyszłym tygodniu rusza PreZero Grand Prix, czyli nowy turniej, w ramach którego ligowcy zagrają na piachu. Co pan sądzi o tym pomyśle Polskiej Ligi Siatkówki?

 

Ryszard Czarnecki: Uważam ten turniej za fantastyczny pomysł! Z jednej strony pokazuje on pionierską rolę polskiej siatkówki. Z drugiej taką naszą, narodową zdolność – wypracowaną przez wieki – przystosowania się do każdych, nawet najtrudniejszych warunków. Jeśli nie można zorganizować dużej imprezy w hali i z publicznością, to my przenosimy mecze z hal na powietrze. To fantastyczna oferta dla naszych wspaniałych kibiców i sponsorów. Mamy do czynienia z doskonałą, niesztampową promocją siatkówki. Ona pokazuje, że nasza siatkówka żyje i ma się świetnie. Dodatkowo Polski Związek Piłki Siatkowej jako pierwszy na świecie zorganizował mecz siatkarskiej kadry od czasu wybuchu epidemii koronawirusa – mam na myśli mecze towarzyskie Polek w Wałbrzychu. Wkrótce czekają nas starcia Polaków z Niemcami w Zielonej Górze. Z drugiej strony nasza liga pokazuje, że potrafi się w sposób rewelacyjny dostosować do warunków pandemijnych, gdyż w prawdziwie ekspresowym tempie stworzyła zupełnie nowe rozgrywki. Będą one świetnym przygotowaniem do sezonów pod względem sportowym, a także wyjątkowym wydarzeniem pod kątem marketingu oraz sponsoringu. Takiej aktywności i kreatywności mogą nam pozazdrościć inne sporty zespołowe w naszym kraju.

 

Zobacz także: Jastrzębski Węgiel podpisał z siatkarzem kontrakt na... trzy miesiące


W bardzo krótkim czasie udało się namówić do współpracy szereg dużych firm, które zdecydowały się wesprzeć budowę PreZero Grand Prix. Jak duży to sukces?


Gdyby Polska Liga Siatkówki jako firma startowała w tym roku to z pewnością nie znalazłaby od razu tak dużego zainteresowania wśród inwestorów, sponsorów czy partnerów. To, że wam zaufano, że przy tym turnieju świat biznesu poszedł z wami na randkę w ciemno pokazuje dobitnie, że Polska Siatkówka pracowała na ten status i to zaufanie, na power który w obie ma, nie od wczoraj, lecz przez ostatnie dekady. Nawet jeżeli produkt nie jest jeszcze znany, to liga ma na tyle wysokie notowania, że gwarantuje turniej na najwyższym światowym poziomie. I przyjaciele siatkówki o tym wiedzą.


PreZero Grand Prix to okazja do przypomnienia o naszych ligach a także okazja, by naszych siatkarzy i siatkarki znowu mogli obejrzeć kibice, na letnich stadionach oraz w Telewizji Polsat.

 

To kwestia fundamentalna, może nawet z zakresu psychologii społecznej. Dzisiaj sport, także siatkówka, jest elementem powrotu Polaków do wyjściowej normalności. Jako historyk mogę porównać to, oczywiście biorąc pod uwagę proporcje, z okresem po II wojnie światowej. Wtedy też sport, różne mecze, rozgrywane nawet w zrujnowanych obiektach, były sygnałem że mamy już pokój, iż wracamy do normalnego życia. Oczywiście nie do końca są to porównywalne sytuacje, lecz siatkówka jest w tym momencie w tej sportowej forpoczcie, która pokazuje społeczeństwu, że wracamy na dobrą drogę do normalności.

 

Zobacz także: Andrzej Wrona: Ciekawe czy Jakub Bednaruk uczy się już portugalskiego. Powinien śmigać w tym języku


Polska Liga Siatkówki może przez cały ten trudny okres liczyć na swych wieloletnich partnerów.

 

Zaufano nam w sytuacji, gdy na całym świecie jest realny problem, niezawiniony przez nas czy kogokolwiek – a poprzez siłę wyższą. To też taki sygnał, mówiąc językiem ekonomii, iż nasze „ratingi” są bardzo wysokie. Sponsorzy wiedzą, że warto inwestować i wspierać siatkówkę, bo to ulica dwukierunkowa, oni także będą mieli z tego określone korzyści. Inwestują w sport, który ma szanse na medale olimpijskie, sport który jest jednym z najważniejszych w naszym kraju. Siatkówka przez lata pracowała na ten swój profesjonalny wizerunek, a dzięki niemu nasi partnerzy podają nam rękę w trudnych momentach. Chcę bardzo podziękować całemu naszemu środowisku, prezesom klubów, siatkarzom i siatkarkom za to, że koronawirus i co za tym idzie przedwczesne zakończenie sezonu zostały bardzo sprawnie rozliczone. Bez awantur, konfliktów, przy wzajemnym poszanowaniu. Pokazaliśmy, że potrafimy zachować się bardzo odpowiedzialnie, przez co wiarygodność naszej dyscypliny jeszcze wzrosła.

PreZero Grand Prix to tylko przedsmak ligowych emocji, które ruszą już od września. Czego możemy się spodziewać po sezonie 2020/2021?


Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, atrakcyjność naszych rozgrywek ligowych powinna wzrastać. Budżety polskich drużyn są na podobnym poziomie co wcześniej, a widzimy wszyscy jak duży kryzys pojawił się choćby na silnych dotąd rynkach włoskim czy brazylijskim. Nasze ligi stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla wielu zagranicznych siatkarzy i siatkarek, bo potrafiliśmy, tak jak już wcześniej mówiłem, poradzić sobie z kryzysem w wyjątkowy sposób. Przy całym dramacie tej sytuacji związanej z pandemią może okazać się, że dla niektórych firm czy organizacji to będzie swoista okazja do pokazania swojej kreatywności. Liczę, że Polska Siatkówka przejdzie przez ten okres suchą stopą.

AgB, Polsat Sport, plusliga.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze