2. Memoriał Ireny Szewińskiej: Marcin Lewandowski chce pobić rekord

Inne
2. Memoriał Ireny Szewińskiej: Marcin Lewandowski chce pobić rekord
fot. Cyfrasport
Marcin Lewandowski ma konkretny plan - pobić dawno niepoprawiony rekord Polski na nietypowym dystansie

Próba bicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów przez Marcina Lewandowskiego może być głównym wydarzeniem 2. Memoriału Ireny Szewińskiej. Na stadionie w Bydgoszczy dojdzie też do kilku pojedynków z udziałem wielkich gwiazd lekkiej atletyki. Impreza, która odbędzie się 19 sierpnia, zapowiada się pasjonująco.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej będzie pierwszą z dwóch wielkich imprez lekkoatletycznych w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim. Dziewięć dni później we Włocławku odbędą się 96. PZLA Mistrzostwa Polski.

 

– Trwająca wciąż pandemia koronawirusa sprawia, że rozmowy z zawodnikami zagranicznymi są bardzo trudne, ale już mamy kilku potwierdzonych, a o następnych walczymy. Jestem dobrej myśli i liczę, że jeszcze kilka znaczących w świecie lekkiej atletyki nazwisk uda się pozyskać – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.

 

To nie jest pierwszy sezon, w którym region stoi lekkoatletyką, bo w poprzednim roku w Bydgoszczy odbyły się m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a zimą w Toruniu odbywa się ORLEN Copernicus Cup, najlepszy polski mityng halowy. Z kolei w przyszłym roku w Toruniu odbędą się Halowe Mistrzostwa Europy, jedna z największych imprez lekkoatletycznych ostatnich lat w Polsce.

 

ZOBACZ TAKŻE: Festiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej przeniesiony do Spały

 

Kogo zobaczymy na stadionie Zawiszy? Na pewno polską czołówkę biegu na 400 metrów kobiet, czyli Justynę Święty-Ersetic, Igę Baumgart-Witan Małgorzatę Hołub-Kowalik i Annę Kiełbasińską. Na 800 metrów rywalizować będą Sofia Ennaoui, Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka. Wystartuje też najlepsza polska sprinterka Ewa Swoboda, a w skoku wzwyż Kamila Lićwinko. Z kolei wśród mężczyzn na stadionie Zawiszy pojawią się m.in. znakomici skoczkowie o tyczce Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski, oszczepnik Marcin Krukowski, kulomioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk, czy Adam Kszczot, który pobiegnie na dystansie 800 metrów.

 

– Chcemy stworzyć naszym znakomitym lekkoatletom możliwość rywalizacji z zawodnikami zagranicznymi, bo przecież od sezonu halowego nie mieli ku temu możliwości. Udało nam się potwierdzić udział m.in. czwartego zawodnika konkursu skoku o tyczce ostatnich mistrzostw świata Niemca Bo Kandę Lita Baehre, litewskiego oszczepnika Edisa Matuseviciusa, który może poszczycić się rekordem życiowym 89.17 m, czy szybkiego Kenijczyka Collinsa Kipruto, startującego na dystansie 800 metrów. Z kolei w konkursie pchnięcia kulą wystartują dwaj mocni obcokrajowcy – Niemiec David Storl i Chorwat Filip Mihaljević, a w biegu kobiet na 100 metrów Szwajcarka Ajla Del Ponte i Niemka Rebekka Haase, które mają w tym roku dwa najlepsze wyniki na listach europejskich – dodaje Wolsztyński.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wygrana Piotra Liska w mityngu Tyczka na Molo

 

Swoboda podkreśla, że w tym sezonie ma zaplanowane tylko cztery starty: w Memoriale Ireny Szewińskiej, Mistrzostwach Polski we Włocławku, Memoriale Janusza Kusocińskiego i Memoriale Kamili Skolimowskiej.


– Dla mnie Memoriał Ireny Szewińskiej jest bardzo ważny, bo znałam panią Irenę, bardzo szanowałam i lubiłam, bo była naprawdę „do rany przyłóż”. Ten start, razem z Memoriałem Kamili Skolimowskiej, są dla mnie najważniejsze. Chciałabym pokazać, że mimo utrudnionych warunków treningowych dobrze przepracowałam czas pandemii – mówi sprinterka.


Lekkoatleci bardzo liczą na doping publiczności. Zgodnie z obowiązującymi obecnie ograniczeniami Ministerstwa Zdrowia na stadionie może zasiąść około dziesięciu tysięcy kibiców. Ceny biletów nie są niewysokie, bo normalne kosztują od 10 do 20 złotych, ulgowe są o połowę tańsze. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy Memoriału zapraszają do rejestracji klubów kibica. Każda grupa zarejestrowana na stronie internetowej www. bydgoszczcup.pl na zawody wejdzie za darmo.

 

– Fajnie będzie wreszcie wystartować przez publicznością, w dodatku przed własną publicznością. Mam nadzieję, że kibice, tak jak i my, są stęsknieni startów i przyjdą, by nas dopingować i pomagać nam w uzyskiwaniu dobrych rezultatów. Nie mogę się już tego doczekać i mam nadzieję, że oni również – mówi Justyna Święty-Ersetic, najlepsza polska biegaczka na dystansie 400 metrów.


Do Bydgoszczy przyjedzie także jej partnerka ze sztafety Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, która ze stadionem w Bydgoszczy ma… słodkie, ale i gorzkie wspomnienia.

 

– Mam nadzieję, że teraz będzie słodko. Stadion Zawiszy jest bardzo fajny, ale czasem bywa tam mocno wietrznie. Jestem bardzo pozytywnie nastawiona i mam nadzieję, że w tym sezonie Bydgoszcz będzie dla mnie szczęśliwa – twierdzi Wyciszkiewicz.

 

ZOBACZ TAKŻE: 96. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce główną imprezą sezonu


Z pewnością ukoronowaniem imprezy będzie próba pobicia rekordu Polski na 2000 metrów przez Marcina Lewandowskiego, specjalisty od biegów na 800 i 1500 metrów.


– Wynik na tym dystansie od wielu lat nie był poprawiany, a ja mam ochotę to zrobić. Ten bieg będzie ostatnią konkurencją zawodów i mam nadzieję, że uda mi się efektownie zakończyć Memoriał Ireny Szewińskiej – mówi aktualny brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów.


Memoriał odbędzie się w Bydgoszczy drugi raz z rzędu. Władze miasta już zadeklarowały, że chcą gościć te zawody także w następnych latach.

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie