Inauguracja Olimpiady Szachowej online: Polska w grupie z USA

E-sport
Inauguracja Olimpiady Szachowej online: Polska w grupie z USA
Fot. PAP
Ćwierćfinały, półfinały i finał Olimpiady Szachowej online odbędą się w dniach 28-30 sierpnia.

W piątek reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację w pierwszej edycji internetowej Olimpiady Szachowej. Tego dnia biało-czerwoni zagrają z Peru, Kanadą i Grecją. Ich najsilniejszym rywalem w 10-zespołowej grupie D będzie zespół USA.

W kolejnych dniach Polacy zmierzą się Paragwajem, Włochami i Brazylią oraz właśnie Stanami Zjednoczonymi - z ósmym w światowym rankingu Wesleyem So, Samem Shanklandem i 19-letnim Jeffery Xiongiem w składzie, Argentyną i Kubą.

 

Klasyczna Olimpiada Szachowa, w której przy stolikach oddzielnie walczą reprezentacje męskie i kobiece (w jej ostatniej edycji w Batumi przed dwoma laty Polacy wywalczyli czwarte miejsce), miała się odbyć w sierpniu tego roku w Moskwie. W związku z pandemią koronawirusa międzynarodowa federacja (FIDE) przeniosła ją na lato przyszłego roku. W zamian zorganizowała olimpiadę w internecie w eksperymentalnej formule, w której drużynę tworzą mężczyźni, kobiety i młodzieżowcy. Do rozgrywek online zgłosiły się 163 federacje ze wszystkich kontynentów.

 

Na obecnym etapie, tzw. Top Division, w czterech grupach rywalizuje czołowych 40 zespołów – 25 wyłonionych na podstawie rankingu światowego i kontynentalnego (wśród nich Polska) oraz 15, które wywalczyły awans w wielostopniowych kwalifikacjach, rozpoczętych 25 lipca.

 

ZOBACZ TAKŻE: Magnus Carlsen Invitational w szachach – pewny triumf mistrza świata

 

Bezpośrednio do ćwierćfinału awansują zwycięzcy grup (za meczową wygraną zespół dostaje dwa punkty, za remis – jeden). Zdobywcy drugich i trzecich miejsc, podzieleni na pary, rozegrają 27 sierpnia dwumecz o prawo gry w ćwierćfinale.

 

Rywalizacja toczyć się będzie na sześciu szachownicach tempem 15 minut na partię, z doliczaniem pięciu sekund za każdy wykonany ruch.

 

Olimpijską drużynę w rozgrywkach internetowych tworzy dwóch mężczyzn, dwie kobiety, junior do lat 20 i juniorka do lat 20. Poszczególne federacja zgłaszały także rezerwowych w tych kategoriach.

 

Polski Związek Szachowy wystawił najsilniejszy skład: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Szymon Gumularz (U-20) i Alicja Śliwicka (U-20). Rezerwowymi są: Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Karina Cyfka, Iweta Rajlich, Igor Janik (U-20) i Julia Antolak (U-20).

 

MP w szachach: Sadzikowski remisuje z Piorunem w finale

 

Trener męskiej reprezentacji Bartosz Soćko, prowadzący olimpijską drużynę wraz ze szkoleniowcem męskiej kadry Marcinem Dziubą, nie chciał oceniać siły rywali biało-czerwonych.

 

- Na papierze najgroźniejszy jest oczywiście zespół USA, ale szachy w internecie rządzą się innymi prawami niż klasyczne. Wystarczy spojrzeć na wyniki innych ważniejszych turniejów online, gdzie zawodnicy nie ze ścisłego topu potrafią wygrywać z najlepszymi na świecie. Trudno o oceny, ale myślę, że wszystko zależy od nas samych. Jeśli będziemy dobrze grać, to i wynik będzie dobry. Wierzę, że drużyna jest w stanie i wygrać grupę, i przejść dalej. Obawiam się jednak, że w innych ekipach może objawić się młody gracz, szczególnie lubiący rywalizację w internecie, i będzie wygrywał z najlepszymi. Najważniejsze, że mamy dobrą drużynę i wierzymy w siebie – powiedział Soćko.

 

Reprezentacja Polski w dniach 21-23 sierpnia swoje mecze rozgrywać będzie w godzinach wieczornych. Na początek spotka się w piątek z Peru (godz. 19 czasu polskiego), Kanadą (20) - w składzie z Agnieszką Matras-Clement, dziewięciokrotną uczestniczką mistrzostw Polski w latach 2000-13, a od 2016 reprezentująca federację kanadyjską - i Grecją (21).

 

Ćwierćfinały, półfinały i finał Olimpiady Szachowej online odbędą się w dniach 28-30 sierpnia.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie