Adam Musiał spoczął na cmentarzu w Krakowie

Piłka nożna
Adam Musiał spoczął na cmentarzu w Krakowie
fot. PAP
Adam Musiał spoczął na cmentarzu w Krakowie.

Przedstawiciele władz Polskiego Związku Piłki Nożnej, koledzy z boiska i kibice wzięli udział w ostatniej drodze Adama Musiała. Zmarły 11 listopada w wieku 71 lat medalista mistrzostw świata z 1974 roku i trener spoczął w piątek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Musiał urodził się 18 grudnia 1948 roku w Wieliczce. Piłkarską karierę zaczynał w miejscowym Górniku, a wieku 18 lat przeniósł się do Wisły Kraków. Z tym klubem osiągnął największe sukcesy. Przez 10 wystąpił w 263 meczach, zdobywając jedną bramkę.

 

W sezonie 1977/78 przyczynił się do wywalczenia przez "Białą Gwiazdę" mistrzostwa Polski, choć nie dane było mu świętować tego tytułu w barwach krakowskiego klubu, gdyż wiosną 1978 roku przeszedł do Arki Gdynia. Tam grał przez dwa lata, zdobywając w 1979 roku Puchar Polski.

 

Potem Musiał wyjechał do Anglii, gdzie reprezentował barwy Hereford United FC, a piłkarską karierę zakończył w 1987 roku w polonijnym amerykańskim klubie Eagles SC Yonkers.

 

Po powrocie do Krakowa został trenerem. W 1989 roku przejął pierwszy zespół Wisły i w sezonie 1990/91 wywalczył z nim trzecie miejsce w ekstraklasie. Został wtedy nagrodzony przez tygodnik "Piłka Nożna" tytułem trenera roku w Polsce.

 

Potem prowadził jeszcze: Lechię Gdańsk, Stal Stalową Wola i GKS Katowice. Następnie, już do emerytury, był pracownikiem Wisły i można go było spotkać na krakowskim stadionie.

 

 

Musiał jest drugim, po Kazimierzu Deynie, podstawowym zawodnikiem wspaniałej drużyny trenera Kazimierza Górskiego, który już nie żyje.

 

Na niemieckich boiskach Musiał zagrał w sześciu z siedmiu spotkań i walnie przyczynił się do największego sukcesu w historii polskiego futbolu – trzeciego miejsca. W sumie w reprezentacji wystąpił 34 razy.

 

Nabożeństwo żałobne odprawił Bronisław Fidelus, infułat Archidiecezji Krakowskiej. W homilii duszpasterz środowisk sportowych i sędziów piłki nożnej w Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Łukasz Nizio wyjawił, że 6 listopada był z wizytą u Adama Musiała.

 

 

"Mówił, że współczuje swojej żonie, która musi przeżywać tak trudny czas. Wspominał o swoich synach, którzy tak daleko zaszli, o wnukach, które go odwiedzały, o ukochanym klubie. Powiedział, że grając w reprezentacji Polski, spłacał dług wdzięczności Wiśle, która go wychowała" – podkreślił w kazaniu ks. Nizio.

 

Ostatniej drodze Musiała na Cmentarzu Rakowickim towarzyszyło kilkaset osób. Byli też koledzy z reprezentacji m.in.: Antoni Szymanowski, Kazimierz Kmiecik i Zdzisław Kapka, Andrzej Iwan. Na trumnie położono czerwoną wiślacką koszulkę z numerem 4.

 

Nad grobem Musiała pochyliły się klubowe sztandary Wisły Kraków, Górnika Wieliczka, Garbarni Kraków oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Wspaniałego piłkarza żegnali m.in. wiceprezes PZPN Marek Koźmiński, który zwrócił uwagę, że "nazwisko Musiał" dzięki jego synom nadal pojawia się w polskim futbolu. Maciej pracuje jako trener, a Tomasz jest międzynarodowym arbitrem. Z kolei kolega z boiska Zbigniew Lach przypomniał okoliczności, w jakich 18-letni piłkarz trafił do Wisły z Górnika Wieliczka.

 

"Adam Musiał na zawsze pozostanie w pamięci nie tylko kibiców Wisły" – powiedział prezes krakowskiego klubu Dawid Błaszczykowski. 

BS, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie