Polska - Argentyna: Polska przegrała, ale awansowała do 1/8 finału

Reprezentacja Polski zagra w 1/8 finału MŚ 2022 w Katarze! Biało-Czerwoni przegrali z Argentyną 0:2, ale dzięki korzystnemu wynikowi meczu Arabia Saudyjska - Meksyk wyszli z grupy!

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 Biało-Czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki. Teraz było inaczej. Drużyna Czesława Michniewicza prowadziła w tabeli grupy C z dorobkiem czterech punktów i bilansem bramek 2-0. O jeden wyprzedzała Argentynę (bilans 3-2) i Arabię Saudyjską (2-3), a o trzy Meksyk (0-2).

Zgodnie z planem to Argentyńczycy dominowali w posiadaniu piłki i strzałach na bramkę. W pierwszej połowie podopieczni Lionela Scaloniego aż dziewięciokrotnie sprawdzali formę Wojciecha Szczęsnego. Za każdym razem polski bramkarz stawał na wysokości zadania. Najpoważniejsze wyzwanie miał w 39. minucie, kiedy to Argentyna otrzymała rzut karny po długiej analizie VAR. Do piłki podszedł Lionel Messi, a Szczęsny kapitalnie odbił piłkę na rzut rożny. To trzeci bramkarz w historii mundiali, który na jednym turnieju obronił co najmniej dwie jedenastki. Wcześniej dokonali tego Jan Tomaszewski oraz Brad Friedel.

Jeśli chodzi o poczynania ofensywne, to trudno było szukać pozytywów. Polacy oddali jeden strzał, po którym Emiliano Martinez nie musiał nawet interweniować.

Druga połowa zaczęła się jednak fatalnie dla Biało-Czerwonych. Argentyńczycy przeprowadzili akcję prawą stronę, Nahuel Molina dograł do Alexisa Mac Allistera, który nie trafił czysto w piłkę, ale zrobił to wystarczająco dobrze, by wpadła ona do siatki. To jego pierwszy gol w reprezentacji.

Argentyna miała swój wynik, więc nie podkręcała tempa, ale i tak potrafiła zdobyć drugą bramkę. Do siatki trafił Julian Alvarez.

Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny 2:0. Na skutek korzystnego wyniku w drugim spotkaniu (Meksyk wygrał z Arabią Saudyjską 2:1) Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie. W 1/8 finału zagrają z Francją.

Polska - Argentyna 0:2 (0:0)

Bramki: Mac Allister 46, Alvarez 67

Polska: Wojciech Szczęsny - Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński (72. Artur Jędrzejczyk) - Przemysław Frankowski (46. Jakub Kamiński), Grzegorz Krychowiak (83. Krzysztof Piątek), Krystian Bielik (62. Damian Szymański), Piotr Zieliński - Karol Świderski (46. Michał Skóraś), Robert Lewandowski.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Marcos Acuna (59. Leandro Paredes) - Rodrigo De Paul, Enzo Fernandez (79. German Pezzella), Alexis Mac Allister (84. Thiago Almada) - Angel Di Maria (59. Nicolas Tagliafico), Lionel Messi, Julian Alvarez (79. Lautaro Martinez).

Żółte kartki: Krychowiak - Acuna.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów: 44 089.