Zenit Kazań w kryzysie? Kolejna bolesna porażka drużyny Bartosza Bednorza

W hicie 15. kolejki rosyjskiej Superligi siatkarzy Zenit Kazań przegrał z Lokomotiwem Nowosybirsk 1:3. To trzecia z rzędu porażka ekipy ze stolicy Tatarstanu, w której występuje Bartosz Bednorz. Wtorek nie był również udany dla Macieja Muzaja. Jego Ural Ufa uległ na wyjeździe drużynie Dinamo Moskwa 1:3.

Zenit Kazań przeżywa w ostatnim czasie słabsze chwile. Skandal związany z samowolnym oddaleniem się Earvina N’Gapetha po turnieju Ligi Mistrzów w Berlinie był głośno komentowany w mediach. Francuz wrócił już do Kazania, ale nie wróciła jeszcze sportowa forma siatkarzy Zenita, którzy ponieśli trzecią porażkę z rzędu. 0:3 z Jugrą-Samołtor Niżniewartowsk w Superlidze, 2:3 z Zenitem Petersburg w półfinale Pucharu Rosji, a teraz 1:3 z Lokomotiwem Nowosybirsk w rywalizacji o ligowe punkty to wyniki, które mogą świadczyć o słabszej dyspozycji podopiecznych trenera Władimira Alekno.

Spotkanie z aktualnym mistrzem Rosji rozpoczął niezwykły, bo trwający aż 48 minut set. Zacięta rywalizacja na przewagi, w której obie strony miały w górze piłki setowe, zakończyła się zwycięstwem ekipy z Nowosybirska (41:43).

Druga partia toczyła się pod dyktando gospodarzy, którzy wykorzystując błędy własne rywali, odskoczyli w środkowej części (15:11) i spokojnie utrzymali zaliczkę do końca (25:18). Kolejny set padł jednak łupem siatkarzy Lokomotiwu, którzy od początku mieli inicjatywę i wygrali pewnie (20:25). W czwartej partii Zenit miał przewagę (12:8, 17:14), ale tracił ją głównie przez błędy własne. Szczególnie seria czterech przegranych akcji do stanu 17:18 okazała się bolesna. Siergiej Sawin wywalczył piłkę meczową (22:24), a w kolejnej akcji Zenit obronił się w niewiarygodnych okolicznościach, gdy rywale nie wykorzystali ataku z przechodzącej piłki. W polu zagrywki pojawił się Maksim Michajłow, ale popełnił fatalny błąd nadepnięcia linii dziewiątego metra, co oznaczało koniec meczu (23:25).

Bartosz Bednorz zdobył w całym meczu 13 punktów (11/24 = 46% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok). W drużynie z Kazania lepiej od Polaka punktowali Maksim Michajłow (19) oraz Earvin N’Gapeth (14). Dla przyjezdnych najwięcej, bo 24 oczka wywalczył Siergiej Sawin.

Ural Ufa mierzył się na wyjeździe z niedawnym triumfatorem Pucharu Rosji – drużyną Dinamo Moskwa. Gospodarze pewnie wygrali w dwóch pierwszych setach (25:19, 25:14). W trzecim trochę się zdrzemnęli, siatkarze z Ufy szybko wypracowali znaczącą przewagę (6:12) i zdołali przedłużyć to spotkanie (17:25). Najwięcej emocji było w czwartej odsłonie, którą gospodarze zdołali rozstrzygnąć na swoją korzyść (25:23).

Maciej Muzaj rozegrał jeden ze słabszych meczów w obecnym sezonie. Pojawił się na parkiecie jedynie w dwóch pierwszych partiach i zdobył cztery punkty (4/12 = 33% skuteczności w ataku).

Zenit Kazań – Lokomotiw Nowosybirsk 1:3 (41:43, 25:18, 20:25, 23:25)
Dinamo Moskwa – Ural Ufa 3:1 (25:19, 25:14, 17:25, 25:23)