Adam Bielecki o wejściu na K2: Gratulacje... Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?

Inne
Adam Bielecki o wejściu na K2: Gratulacje... Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?
Fot. PAP
Adam Bielecki skomentował zimowe wejście na K2.

Adam Bielecki w mocnych słowach skomentował historyczne zimowe wejście na szczyt K2. "Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. (...) Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu" - napisał na Twitterze polski himalaista.

Data 16 stycznia 2021 roku przejdzie do historii światowego himalaizmu. Dokładnie tego dnia grupa 10 Nepalczyków dokonała pierwszego wejścia na jedyny niezdobyty zimą szczyt na świecie. Wysokość K2, które zdobyli wspinacze, wynosi dokładnie 8611 metrów i jest jednym z najtrudniejszych do zdobycia ośmiotysięczników.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Ci, którzy mówią, że to nie jest sportowe wejście, niech zorganizują wyprawę i wejdą bez tlenu"


Sukces nepalskich wspinaczy odbił się szerokim echem w social media, a poza gratulacjami i głosami uznania pojawił się także mocny komentarz w wykonaniu uznanego polskiego himalaisty Adama Bieleckiego.

 


"Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał na Twitterze Bielecki.


Wejścia na najwyższe szczyty przy pomocy butli tlenowych budzą wielkie kontrowersje w świecie himalaizmu. Część wspinaczy nie uznaje wejść z tlenem uważając je za swego rodzaju doping oraz wspomaganie organizmu. Bielecki odniósł się także do komentarzy internautów pod jego tweetem, którzy podali informację o wspinaczu z grupy, który nie używał wspomagania tlenem.

 


"Jeżeli obozy były rozkładane a liny wieszane przez kolegów na tlenie. Ponadto jeżeli w razie czego ten tlen był w każdej chwili dostępny. To mamy coś pomiędzy wejściem z tlenem a bez" - odpowiedział Bielecki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tragedia na K2. Nie żyje hiszpański himalaista


Na razie nie ma żadnych informacji dotyczących wspomagania tlenem u wszystkich wspinaczy. Nie jest tajemnicą, że Szerpowie planowali atak z użyciem butli z tlenem, ale przynajmniej jeden z nich miał nie korzystać z dodatkowego "dopingu".


Szczyt ostatecznie został zdobyty o godz. 17:00 czasu lokalnego (13:00 w Polsce).  Wiadomo, że w ataku szczytowym wzięli udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gaylje, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

 

PI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie