Kołtoń: Drybling menedżera Kołakowskiego! Kalisz, Gdynia i... 88 piłkarzy!

Piłka nożna
Kołtoń: Drybling menedżera Kołakowskiego! Kalisz, Gdynia i... 88 piłkarzy!
Fot. Cyfrasport
Jarosław Kołakowski na trybunach stadionu Arki Gdynia, w której większościowe udziały posiada jego syn Michał

Potęgi Jarosława Kołakowskiego na transfermarkt.de nie sposób przeoczyć. Jego agencja prowadzi kariery prawie 90 piłkarzy! To jednak nic – małżonka Bożena ma udziały w KKS 1925 Kalisz (klub w 2. lidze), a syn Michał udziały w Arce Gdynia (1. liga). Pytanie, co z tym fantem zrobi PZPN? Bo to drybling menedżera absolutnie niespotykany...

Legendzie Arki Gdynia, Januszowi Kupcewiczowi menedżer Jarosław Kołakowski latem 2020 roku wydawał się... turystą. Bo nie mając żadnego umocowania w klubie podejmował decyzje. „Zwalniał, zatrudniał, rugał” - mówi Kupcewicz. I dodaje: „Nie pozostawało mi nic innego, jak określić go mianem turysty, ale turysty, który pomylił swoje role na Wybrzeżu. Zamiast wypoczywać pracuje”.

 

Okazuje się jednak, że Kołakowski umocowanie jak najbardziej miał. I to nie tylko w rodzinie. Owszem, jego syn Michał – w maju 2020 roku - nabył 75-procent udziałów w Arce, ale Jarosław nie tylko z tego tytułu rządził. W programie „Stan Futbolu” powiedział ni mniej, ni więcej: „Pełnię funkcję dyrektora sportowego”. Gdy dziennikarz, Marcin Rokuszewski próbował przypomnieć menedżerowi, że to formalnie niemożliwe, Kołakowski odparł: „Formalnie pełnię - mam umowę”.

Przepis PZPN jednoznaczny!

Maciej Wąsowski w „Przeglądzie Sportowym” relacjonował kilka dni później: „O tym, że nie można być jednocześnie aktywnym menedżerem (nazywanym również pośrednikiem transakcyjnym) i pełnić funkcji zarządzającej w klubie, mówi uchwała PZPN nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku”.

 

Ten przepis wynika zresztą z regulacji FIFA – Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Rzecznik dyscyplinarny PZPN, Adam Gilarski przyznaje: „Już wystosowaliśmy pismo do Arki Gdynia z żądaniem wyjaśnienia tej sytuacji”. A ta jest pikantna. Kołakowski – Jarosław Kołakowski - „zaparkował” w Arce 10 swoich piłkarzy. Ba, kilku z nich przyszło z... KKS 1925 Kalisz. „Wkład Jarosława Kołakowskiego w kwestie transferowe jest nieoceniony i korzystamy z niego w nieograniczony sposób” - niedawno przyznał Robert Trzęsała z KKS Kalisz.

 

ZOBACZ TAKŻE: 36 lat temu Boniek podbił Europę. I to w jakim stylu!

 

Okazuje się, że sprawa jest jeszcze ciekawsza. Trzęsała pytany o sprawy własnościowe w klubie, odpowiada miejscowym dziennikarzom: „Kto jest właścicielem klubu też nie jest tajemnicą, bo wszystko można sprawdzić sobie w KRS”. Grzebać w Krajowym Rejestrze Sądowym uwielbia Bogdan Cisak. Wypis z 15 stycznia 2021 roku: „Rubryka 7 – dane wspólników: Marcin Marek Antczak – 50 udziałów o łącznej wartości 2500 złotych; Bożena Elżbieta Kołakowska – 50 udziałów o łącznej wartości 2500 złotych”.

„Mecz zaplanuje się w pierwszej kolejce”...

Gdy pytam, co będzie jak KKS 1925 Kalisz spotka się – na jednym poziomie rozgrywkowym – z Arką Gdynia, słyszę zdanie wypowiedziane ze śmiechem: „Wtedy ten mecz zaplanuje się w pierwszej kolejce”. Tyle, że jest to śmiech przez łzy. Już teraz sytuacja jest bardzo poważna. Drybling menedżera Kołakowskiego jest oparty na współpracy z małżonką i synem. Nie ma przypadku, że przepisy FIFA i PZPN zabraniają łączenia funkcji menedżera z zaangażowaniem w klubie. A tu zaangażowanie w dwóch klubach!

 

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, Antoni Bugajski mówi w „Prawdzie Futbolu”: „Może Kołakowski nie zdawał sobie z tego sprawy. Po pierwsze musi przeprosić. A po drugie – na coś się zdecydować”. Bo jak prowadzić kariery piłkarzy, a jednocześnie odpowiadać za politykę sportową klubu?!? Rodzi się szereg pytań związanych z konfliktem interesów – wielopoziomowym konfliktem interesów. To bardzo niebezpieczny proceder, w którym uczestniczy czołowy menedżer w Polsce, prowadzący kariery takich piłkarzy, jak Kamil Glik, Szymon Żurkowski, Przemysław Płacheta, czy Maciej Rosołek. Nota bene ten ostatni właśnie został wypożyczony z Legii do... Arki.

 

Roman Kołtoń, Prawda Futbolu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze