Puchar Ameryki: Niedzielne wyścigi odwołane

Inne
Puchar Ameryki: Niedzielne wyścigi odwołane
fot. PAP
Z powodu zbyt słabego wiatru odwołane zostały niedzielne wyścigi.

Z powodu zbyt słabego wiatru odwołane zostały niedzielne wyścigi żeglarskiej rywalizacji o Puchar Ameryki. Po trzech wcześniejszych dniach regat u wybrzeży Auckland broniący trofeum jacht Emirates Team New Zealand remisuje z włoskim Luna Rossa Prada Pirelli 3-3.

Kolejne wyścigi w zmaganiach o najstarsze sportowe trofeum na świecie odbędą się w poniedziałek. Puchar Ameryki zdobędzie jacht, który siedem razy pokona rywala.

 

ZOBACZ TAKŻE: Yannick Bestaven oficjalnym zwycięzcą Vendee Globe

 

Historia regat rozpoczęła się w 1851 roku, kiedy to John Stevens (komandor New York Yacht Club) wyzwał brytyjskie jednostki na pojedynek w wyścigu dookoła wyspy Wight. Zwycięzca, szkuner "America", otrzymał w nagrodę trzykilogramowy srebrny dzban, który stał się trofeum przechodnim.

 

Regulamin Pucharu Ameryki ulegał przez lata ciągłym modyfikacjom. Obecnie uczestniczą w nim supernowoczesne jednostki, a koszty uczestnictwa liczone są w setkach milionów dolarów. W Prada Cup i Pucharze Ameryki teamy rywalizują na "latających" jednokadłubowych jachtach AC75 o długości 22,8 m (75 stóp), do których obsługi potrzeba 11 osób. Niezmienną zasadą jest natomiast od lat, że startujące w regatach jachty reprezentują jachtkluby, a nie kraje.

agb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze