Kryterium Asów: Mocna obsada w Bydgoszczy. Wystartuje m.in. Bartosz Zmarzlik

Żużel
Kryterium Asów: Mocna obsada w Bydgoszczy. Wystartuje m.in. Bartosz Zmarzlik
fot. Cyfrasport
Bartosz Zmarzlik wystartuje w Kryterium Asów.

Po dziewięciu latach przerwy żużlowy sezon w Polsce ponownie otworzy Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. W poniedziałek na torze bydgoskiej Polonii pod taśmą pojawią się m.in. mistrz świata Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Jarosław Hampel czy Rosjanin Artiom Łaguta.

Historia zawodów sięga lat 50., kiedy to ówczesne Criterium Asów było praktycznie ostatnim turniejem sezonu. Od 1982 roku zawody pod nazwą Kryterium Asów organizowane były na początku sezonu i z biegiem czasu przyciągały do Bydgoszczy najlepszych zawodników czarnego sportu. Od 1986 roku rozgrywano je jako Memoriał Mieczysława Połukarda.


ZOBACZ TAKŻE: Maksymowi Drabikowi grozi surowsza kara

 

Ostatnie Kryterium Asów rozegrano 1 kwietnia 2012 roku. Na Stadionie Miejskim w Bydgoszczy zwyciężył dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów Darcy Ward, pokonując w dodatkowym biegu Macieja Janowskiego. Na trzecim stopniu podium stanął Robert Kościecha.

 

Najwięcej, bo aż 14 razy (w tym dziewięć z rzędu) po zwycięstwo w grodzie nad Brdą sięgał wychowanek miejscowej Polonii Tomasz Gollob. Aż 10 razy wygrał turniej zdobywając komplet 15 punktów.

 

XXXII w historii kryterium odbędzie się 29 marca, a pod taśmą przy ul. Sportowej 2 pojawi się bardzo mocna stawka, z indywidualnym mistrzem świata Zmarzlikiem na czele. Nie zabraknie także tych, którzy bardzo dobrze znają bydgoski tor. W stawce jest aż pięciu obecnych zawodników Polonii, ale także ci, którzy w przeszłości startowali w jej barwach. Chodzi o Piotra Protasiewicza, Szymona Woźniaka czy Krzysztofa Buczkowskiego.

 

Kilka dni przed zawodami z udziału zrezygnował jeden z najbardziej rozpoznawalnych byłych żużlowców bydgoskiego klubu Rosjanin Emil Sajfutdinow. Jego miejsce zajął indywidualny wicemistrz świata z 2017 roku Dudek.

 

Poniedziałkowe rywalizacja - początek o godz. 18:00, bez kibiców z powodu pandemii - odbędzie się w formacie tradycyjnym, czyli dwudziestobiegowej tabeli. O kolejności końcowej zadecyduje suma punktów zebranych przez zawodników po pięciu seriach startów. W przypadku równej liczby punktów dla zawodników walczących o miejsca na podium zostaną rozegrane bieg lub biegi dodatkowe.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze