Hiszpański rząd sprzeciwia się powołaniu Superligi

Piłka nożna
Hiszpański rząd sprzeciwia się powołaniu Superligi
fot. PAP
Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza jest przeciwny powołaniu piłkarskiej Superligi.

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza jest przeciwny powołaniu piłkarskiej Superligi. W poniedziałkowym oświadczeniu skrytykował też władze klubów z tego kraju, Realu i Atletico Madryt oraz FC Barcelona, które miałyby występować w tych rozgrywkach. Ich powstanie kontestuje też kierownictwo UEFA.

Zgodnie z pismem opublikowanym w poniedziałek przez ministerstwo kultury i sportu Hiszpanii nowe rozgrywki nie otrzymają poparcia ze strony administracji tego kraju.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szef Bayernu Monachium wydał oświadczenie ws. Superligi

 

“To projekt, który został pomyślany w taki sposób, aby wykluczyć w nim organizacje sportowe zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym” - wskazał hiszpański resort, odżegnując się od jakichkolwiek związków z Superligą.

 

W poniedziałek wieczorem minister kultury i sportu Jose Manuel Rodriguez Uribes poinformował, że w ciągu całego dnia prowadził rozmowy w kwestiach dotyczących powstania Superligi. W ich trakcie miał m.in. omawiać ten temat z szefem UEFA Aleksandrem Ceferinem, a także prezesem hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luisem Rubialesem.

 

Źródła w resorcie potwierdziły, że w poniedziałek minister rozmawiał też z przewodniczącym hiszpańskich rozgrywek piłkarskich La Liga Javierem Tebasem, a także z prezesami trzech hiszpańskich klubów, które zamierzają grać w Superlidze: Realem i Atletico Madryt oraz FC Barcelona.

 

Według hiszpańskich mediów jednym z głównych pomysłodawców Superligi miał być właśnie prezes Realu Madryt Florentino Perez. On też objął jej kierownictwo.

 

“Opowiadamy się za dialogiem i wypracowaniem kompromisu (…) z organizacjami, do których należą te kluby w taki sposób, aby osiągnąć porozumienie odpowiednie dla dobra piłki nożnej i sportu” - podsumowało hiszpańskie ministerstwo.

 

W Superlidze, która miałaby wystartować w sierpniu 2022 r., ma grać do 20 zespołów. Według poniedziałkowych deklaracji szefa UEFA zawodnicy klubów, które przyłączą się do tych rozgrywek zostaną wykluczeni z gier w ramach piłkarskich mistrzostw świata i Europy.

 

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie