Tokio 2020: Koronawirus na trasie sztafety z ogniem olimpijskim

Inne
Tokio 2020: Koronawirus na trasie sztafety z ogniem olimpijskim
fot. Materiały prasowe Tokyo 2020
Na trasie sztafety z ogniem olimpijskim ruchem kierował policjant zakażony koronawirusem

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio zgłosili w czwartek pierwsze zakażenie koronawirusem, do jakiego doszło na trasie sztafety z ogniem olimpijskim. Z powodu nawrotu pandemii Covid-19 odwołano tymczasem planowaną na jesień wystawę motoryzacyjną Tokyo Motor Show.

Tokijski komitet organizacyjny ogłosił wykrycie zakażenia koronawirusem u 30-letniego policjanta, który 17 kwietnia w prefekturze Kanagawa kierował ruchem ulicznym, gdy zmierzała tamtędy sztafeta z ogniem olimpijskim. To pierwsza potwierdzona infekcja wiązana z tym wydarzeniem.

 

Według urzędników policjant miał na sobie maseczkę ochronną, przestrzegał zasad dystansowania społecznego i innych zaleceń przeciwepidemicznych. Organizatorzy zapewniają, że ten przypadek nie wpłynie na dalszy bieg sztafety - podała agencja AP.

 

 

Japonia mierzy się z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W kraju szerzy się bardziej zaraźliwy wariant N501Y, a władze przygotowują się do ogłoszenia kolejnego, trzeciego już stanu wyjątkowego m.in. w Tokio i Osace, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oświadczył w środę, że jeśli nawet Tokio zostanie ponownie objęte stanem wyjątkowym, nie będzie to miało wpływu na Igrzyska - przekazał japoński dziennik „Asahi Shimbun”. Poprzednie stany wyjątkowe wiązały się z zaleceniami wcześniejszego zamykania barów i restauracji oraz przechodzenia na pracę zdalną w biurach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Decyzja o udziale miejscowych kibiców przełożona na czerwiec

 

Tymczasem organizatorzy wystawy motoryzacyjnej Tokyo Motor Show ogłosili w czwartek decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji imprezy w związku z najnowszym nawrotem pandemii. Wystawa odbywa się co dwa lata od 1954 roku i została odwołana po raz pierwszy w swojej historii – podkreśla agencja Kyodo.

 

- Zdecydowaliśmy się odwołać wystawę samochodów, ponieważ zaoferowanie głównych punktów programu w bezpiecznym środowisku wydaje się trudne - oświadczył przewodniczący Japońskiego Związku Producentów Samochodów, a jednocześnie prezes koncernu Toyota Motor Corp., Akio Toyoda.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie