Najlepszy siatkarz świata? Zawodnicy wybrali Wilfredo Leona

Wilfredo Leon najlepszym zawodnikiem świata.

Rosyjscy siatkarze wzięli udział w ankiecie, w której wybierali między innymi najlepszego zawodnika, trenera, rozczarowanie sezonu, czy wreszcie najlepszego siatkarza świata. W tej kategorii konkurencję zdominował reprezentant Polski Wilfredo Leon, który nie dał rywalom najmniejszych szans.

Po zakończeniu sezonu rosyjskiej Superligi 55 zawodników zostało anonimowo przepytanych na temat kluczowych siatkarskich kwestii. W głosowaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich 14 klubów (minimalnie trzech, maksymalnie pięciu z danej drużyny).

Wśród "laureatów" nie zabrakło nazwisk bliskich sercom polskich kibiców.

Najlepszym siatkarzem świata zdaniem rosyjskich zawodników jest Wilfredo Leon. I choć przyjmujący nie zanotował jeszcze istotnych sukcesów w barwach Sir Safety Perugia, wspomnienia tego, jak dominował w Rosji, są wciąż świeże. Kubańczyk z Zenitem Kazań wywalczył cztery mistrzostwa i Puchary kraju i tyle samo złotych medali Ligi Mistrzów.

Leon uzyskał 40 proc. głosów! Drugi Osmany Juantorena zdobył tylko 4 głosy przy 22 reprezentanta Polski.

W zestawieniu nie zabrakło również Vitala Heynena, który - mimo świeżego rozstania z Perugią - zajął 4. miejsce w zestawieniu najlepszych trenerów świata.

Trzech siatkarzy doceniło z kolei PlusLigę, jako najlepszą ligę świata. Tu bezkonkurencyjna była jednak Superliga, która zdobyła 70% głosów. Na 2. miejscu uplasowała się włoska Serie A1.