Tokio 2020: Coraz więcej mieszkańców Japonii przeciwko organizacji igrzysk olimpijskich

Inne
Tokio 2020: Coraz więcej mieszkańców Japonii przeciwko organizacji igrzysk olimpijskich
fot. PAP
Coraz więcej mieszkańców Japonii przeciwko organizacji Igrzysk Olimpijskich.

Niecałe 10 tygodni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio 83 proc. Japończyków opowiada się za odwołaniem lub ponownym przełożeniem tej imprezy w związku z pandemią – to opublikowane w poniedziałek wyniki najnowszego sondażu dziennika „Asahi Shimbun”.

Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii Covid-19, która w niektórych miejscach przeciążyła służbę zdrowia. Rząd rozszerzył w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy na kolejne obszary kraju. Obecnie obowiązuje on w Tokio i ośmiu innych prefekturach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polscy wioślarze bez sukcesów w kwalifikacjach w Lucernie

 

W ankiecie telefonicznej przeprowadzonej w weekend przez „Asahi Shimbun” 40 proc. spośród ponad 1,5 tys. uczestników opowiedziało się za ponownym odłożeniem Igrzysk, a 43 proc. za całkowitym odwołaniem tej imprezy. Za jej organizacją zgodnie z planem było tylko 14 proc. respondentów.

 

Wyniki najnowszego sondażu ukazują rosnącą niechęć Japończyków do organizacji Igrzysk. W podobnym badaniu z ubiegłego miesiąca za ponownym przełożeniem imprezy opowiadało się 34 proc. ankietowanych, za jej odwołaniem było 35 proc. respondentów, a za organizacją zgodnie z planem - 28 proc.

 

W osobnym sondażu agencji Kyodo, którego wyniki opublikowano w niedzielę, za odwołaniem Igrzysk opowiedziało się prawie 60 proc. ankietowanych. Uczestnicy tego badania nie mieli do wyboru możliwości ponownego przełożenia turnieju.

 

Organizatorzy Igrzysk zapewniają, że impreza odbędzie się w surowym reżimie sanitarnym, bez zagranicznych kibiców, a sportowcy będą regularnie badani na obecność koronawirusa. Z ankiety Kyodo wynika jednak, że prawie 88 proc. Japończyków obawia się, iż przybywający do kraju sportowcy i ich ekipy mogą przyczynić się do zakażeń.

 

Obawy dotyczące urządzania międzynarodowej imprezy sportowej w czasie pandemii dosadnie wyraził w piątek szef firmy Rakuten, jednej z największych platform e-commerce w Japonii, Hiroshi Mikitani, który w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN porównał organizację tego lata Igrzysk Olimpijskich w Tokio do „misji samobójczej”.

 

Komentując wyniki sondaży, główny sekretarz japońskiego rządu Katsunobu Kato oświadczył, że władze „podejmą wysiłki, aby Japończycy zrozumieli, że Igrzyska w Tokio zostaną zorganizowane w bezpieczny sposób”. Zapowiedział wyjaśnienia w sprawie planowanych środków przeciwepidemicznych.

NP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie