Serbowie byli bezradni! Drugie zwycięstwo polskich siatkarzy w Lidze Narodów

W meczu 2. kolejki Ligi Narodów siatkarzy Polska wygrała z Serbią 3:1. Kluczowa dla losów tej konfrontacji była znakomita dyspozycja Wilfredo Leona w polu serwisowym. Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli drugie zwycięstwo w rozgrywanym we włoskim Rimini turnieju. W piątek pokonali reprezentację Włoch 3:0.

Serbowie lepiej rozpoczęli to spotkanie, uzyskali przewagę (4:7), ale biało-czerwoni błyskawicznie odrobili straty (8:8), a później uzyskali przewagę po dwóch asach serwisowych Wilfredo Leona (11:9). Dalsza część seta to zacięta walka punkt za punkt, w której żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej zaliczki. Serbowie pierwsi mieli piłkę setową po skutecznym ataku ze środka. Atak i blok Jakuba Kochanowskiego oraz atak Leona z lewego skrzydła rozstrzygnęły tę partię (26:24). Polacy wygrali, choć mankamentem były w tej partii błędy własne, których popełnili aż jedenaście.

Podopieczni trenera Heynena efektownie rozpoczęli drugą partię (4:0). W kolejnych akcjach Polacy utrzymywali kilkupunktową zaliczkę (8:3, 11:5). Kluczowa dla losów seta była seria kapitalnych zagrywek Leona po drugiej przerwie technicznej. Trzy asy serwisowe, przedzielone punktowym blokiem Kamila Semeniuka pozwoliły odskoczyć na osiem oczek (20:12) i kontrolować sytuację w końcówce. Zepsuta zagrywka rywali dała piłkę setową, a wynik seta na 25:19 ustalił skutecznym atakiem Leon.

Trzeci set to znów wyrównana gra obu ekip (10:10). Polscy siatkarze próbowali zbudować przewagę dobrymi zagrywkami, ale rywale nie rezygnowali. Popisali się serią czterech wygranych akcji i ze stanu 16:15 zrobiło się 16:19. Polacy złapali kontakt po kolejnym asie Leona (18:19), ale tym razem rywale szybko wygonili go z pola zagrywki. W końcówce Serbowie złapali wiatr w żagle. Po dwóch asach serwisowych Aleksandara Atanasijevicia mieli piłkę setową (19:24), a seta zakończył atakiem z drugiej linii Marko Ivovic (21:25).

Podrażnieni Polacy czwartą odsłonę rozpoczęli od mocnego uderzenia – cztery asy serwisowe Leona i prowadzenie 6:0! Taka przewaga na początku właściwie ustawiła tego seta. Serbowie jeszcze próbowali nawiązać walkę, ale z akcji na akcję tracili nadzieję na odrobienie strat. Na drugiej przerwie polscy siatkarze mieli już dziesięć oczek zaliczki (16:6). Przy stanie 17:8 na boisko wszedł Damian Wojtaszek, który zagrał jako... przyjmujący. W końcówce Polacy kontrolowali sytuację. As serwisowy Aleksandra Śliwki dał piłkę meczową (24:14), a ostatnią akcję meczu skończył Kamil Semeniuk (25:15).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (25), Kamil Semeniuk (15), Jakub Kochanowski (13), Bartosz Kurek (12) – Polska; Marko Ivovic (13), Aleksandar Atanasijevic (11) – Serbia. W statystykach rzuca się w oczy dominacja Polaków w polu serwisowym (17–6, 13 asów Leona!) oraz w bloku (13–3).

Po zwycięstwach nad Włochami (3:0) i Serbią (3:1), w kolejnym meczu Ligi Narodów polscy siatkarze zmierzą się w niedzielę ze Słowenią.

Polska – Serbia 3:1 (26:24, 25:19, 21:25, 25:15)

Polska: Fabian Drzyzga, Norbert Huber, Kamil Semeniuk, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Damian Wojtaszek. Trener: Vital Heynen.
Serbia: Pavlo Peric, Aleksandar Atanasijevic, Petar Krsmanovic, Marko Podrascanin, Nikola Jovovic, Marko Ivovic – Nikola Pekovic (libero) oraz Drazen Luburic, Miran Kujundzić, Aleksa Batak, Davide Kovac. Trener: Slobodan Kovac.