Tokio 2020: Zrezygnowało ok. 10 tys. wolontariuszy

Inne
Tokio 2020: Zrezygnowało ok. 10 tys. wolontariuszy
PAP

Około 10 tysięcy wolontariuszy, którzy zgłosili się wcześniej do pomocy przy przeprowadzeniu igrzysk i paraolimpiady w Tokio, zrezygnowało - poinformowała w środę japońska publiczna stacja telewizyjna NHK. To ok. 12,5 procent zarejestrowanych wcześniej przez organizatorów.

Jako powód rezygnacji wolontariusze podawali m.in. zaniepokojenie sytuacją związaną z pandemią COVID-19, problemy wynikające z przełożenia imprezy z 2020 na obecny rok.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tokio 2020: Rozpoczęły się szczepienia japońskich olimpijczyków przeciw COVID-19

 

Według japońskich organizatorów, rezygnacja takiej liczby wolontariuszy nie stanowi zagrożenia dla sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia zarówno igrzysk, jak i paraolimpiady. W odwodzie ma być grupa 30 tys. osób, które w razie konieczności zostaną dokooptowane do wcześniej wytypowanych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tokio 2020: Utytułowana badmintonistka Carolina Marin nie wystąpi z powodu kontuzji

 

W ubiegłym roku Komitet Organizacyjny zarejestrował 80 tys. ochotników, którzy mieli pomóc w przeprowadzeniu imprez i służyć pomocą ich uczestnikom, zarówno sportowcom, jak i kibicom.

 

Pierwsze informacje o rezygnacjach pojawiły się w lutym, a były skutkiem seksistowskiej wypowiedzi ówczesnego szefa Komitetu Organizacyjnego Yoshiro Moriego. W ciągu czterech miesięcy ta liczba wzrosła do 10 tysięcy.

 

Rezygnacja wolontariuszy to kolejny problem organizatorów igrzysk. Niedawno w Tokio i 10 innych prefekturach do 20 czerwca przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego wynikającego z pandemii. Inaugurację największej sportowej imprezy zaplanowano na 23 lipca.

 

"Przeprowadzenie w takich okolicznościach olbrzymiego międzynarodowego wydarzenia sportowego byłoby czymś niezwykłym" - ocenił Shigeru Omi, przedstawiciel grupy ekspertów, która doradza rządowi ws. walki z pandemią.

 

Omi kilkakrotnie już zwracał się do władz Japonii, by jeszcze raz przemyślały sensowność organizacji igrzysk w obecnej sytuacji i postulował możliwe ograniczenie liczby uczestników oraz wzmożenie wszelkich dostępnych sposobów ochrony sanitarnej

pez, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze