Siatkarska dominacja! Polska zdemolowała Rosję w Lidze Narodów

W meczu 6. kolejki Ligi Narodów siatkarze reprezentacji Polski wygrali z Rosją 3:1. Choć Sborna była górą w pierwszym secie, w kolejnych dominowali podopieczni trenera Vitala Heynena. Po dwóch rundach spotkań turnieju w Rimini Polacy mają na koncie pięć zwycięstw i jedną porażkę.

Spotkanie lepiej rozpoczęła reprezentacja Rosji (5:8). Polacy ruszyli do odrabiania strat, w czym istotną rolę odegrała zagrywka. Asami popisali się Maciej Muzaj (9:10), Wilfredo Leon (11:11) oraz Mateusz Bieniek (19:16). Końcówka należała jednak do Sbornej. Kluczowa dla losów tej partii była punktowa seria przy serwisach Maksima Michajłowa. Po ataku Dmitrija Wołkowa Rosjanie mieli piłkę setową (20:24), Polacy obronili się w jednej akcji, ale serwis Leona w siatkę zakończył tę część meczu (21:25).

Drugą partię Rosjanie rozpoczęli od falstartu, a Michajłow zaczął mylić się w ataku (4:0). W kolejnych akcjach obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, ale Polacy utrzymywali przewagę. Dobrą dyspozycję w polu serwisowym potwierdzili Leon (13:10) i Bieniek (19:14). W końcówce Leon zdemolował rywali zagrywką – po dwóch asach (134 i 133 km/h) Polacy mieli piłkę setową (24:18). Przyjmujący Perugii ustalił wynik tej partii na 25:19 atakiem z szóstej strefy.

W trzecim secie, po wyrównanym początku (7:7), inicjatywę przejęli Polacy. Podopieczni trenera Heynena utrzymali skuteczność w ataku, nadal punktowali blokiem (pięć oczek w tym secie), dobrze prezentowali się też w obronie. Kilka punktowych serii pozwoliło biało-czerwonym uzyskać znaczącą przewagę (19:11) i kontrolować sytuację w końcówce. Bieniek wywalczył piłkę setową (24:18), a w ostatniej akcji seta Michał Kubiak przebił się przez rosyjski blok (25:19).

Polacy rozpoczęli czwartą partię od mocnego uderzenia. Po niezwykle długiej, trwającej 33 sekundy akcji, Polacy prowadzili 4:0. Później kolejne asy serwisowe dołożył Leon (8:2). Efektowny początek ułatwił biało-czerwonym zadanie, bo Rosjanie z akcji na akcję wykazywali coraz mniejszą ochotę do walki. Po ataku Leona różnica wynosiła już dziesięć oczek (20:10). Piłkę meczową dał autowy atak Michajłowa (24:11), a serwis Igora Kobzara w siatkę zakończył mecz (25:14).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (25), Maciej Muzaj (12), Michał Kubiak (11) – Polska; Maksim Michajłow (18), Dmitrij Wołkow (14) – Rosja. Polacy dominowali w statystykach punktowych bloków (12–4) i zagrywek (12–6, 7 asów Leona), byli też skuteczniejsi w ataku.

Polscy siatkarze odnieśli piąte zwycięstwo podczas turnieju w Rimini i objęli prowadzenie w tabeli. Swój kolejny mecz rozegrają w środę 9 czerwca, a rywalem będzie reprezentacja Bułgarii.

Polska – Rosja 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:14)

Polska: Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Maciej Muzaj, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Karol Kłos – Paweł Zatorski (libero) oraz Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz. Trener: Vital Heynen.
Rosja: Paweł Pankow, Artiom Wolwicz, Dmitrij Wołkow, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Jegor Kluka – Walentin Gołubiew (libero) oraz Wiktor Poletajew, Anton Semyszew, Igor Kobzar, Denis Bogdan. Trener: Tuomas Sammelvuo.