Arkadiusz Michalski najlepszym sztangistą mistrzostw Polski w Gdańsku

Arkadiusz Michalski

Arkadiusz Michalski został najlepszym ciężarowcem zakończonych w Gdańsku mistrzostw kraju. Zawodnik Budowlanych Opole, który jako jedyny z polskich sztangistów ma nominację olimpijską, triumfował w kategorii +109 kg oraz wygrał punktację Sinclaira.

W niedzielę w hali Atlety rywalizowali zawodnicy w trzech najcięższych wagach – 102, 109 oraz +109 kg. Klasą dla siebie był Michalski, który obronił tytuł w ostatniej kategorii. Mistrz Europy z 2018 roku z Bukaresztu osiągnął w dwuboju 380 kg, na co złożyło się 165 kg w rwaniu i 215 w podrzucie. Ten ostatni wynik był o cztery kg gorszy od uzyskanego w kwietniu na mistrzostwach Europy w Moskwie, gdzie w kategorii 109 kg zajął piąte miejsce.

31-letni sztangista, który ma zapewniony start na igrzyskach w Tokio, ale do 109 kg, okazał się także najlepszy w tabeli Sinclaira – zgromadził 407,18 pkt. Drugi był triumfator zmagań do 109 kg Arsen Kasabijew (MGLKS Tarpan Mrocza) - 361 kg (160+201) i 389,66 pkt., a trzeci zwycięzca kategorii 96 kg Bartłomiej Adamus (CWZS Zawisza Bydgoszcz) - 345 kg (158+187) i 389,35 pkt.

Ostatniego dnia zawodów stawkę złotych medalistów uzupełnił do 102 kg Łukasz Centkowski (UMLKS Radomsko) - 338 kg (150+188).

W sobotę poprawiono dwa krajowe rekordy seniorów – dokonał tego w najlżejszej kategorii do 55 kg w podrzucie i dwuboju Maciej Gumuliński (UKS MOS Opole) – obecnie wynoszą one 114 i 200 kg (do tej pory 111 i 199).

Mistrzostwa Polski mężczyzn rozegrano po raz 91. Gdańsk był gospodarzem tej imprezy drugi raz, ale po bardzo długiej przerwie – poprzednio gościł najlepszych ciężarowców w 1955 roku.

W piątek rozdano medale w 28. krajowym czempionacie kobiet. Najlepiej zaprezentowała się Weronika Zielińska-Stubińska (AZS AWF Biała Podlaska), która nie tylko zajęła pierwsze miejsce w punktacji Sinclaira, ale poprawiła także własne rekordy Polski w rwaniu i dwuboju. W kategorii 81 kg wynoszą teraz 103 i 224 kg (poprzednio 100 i 222).

W zawodach wzięło udział 65 kobiet oraz 67 mężczyzn.