Polskie siatkarki odwróciły losy meczu z Kanadą! Trzecie zwycięstwo w Lidze Narodów

Polskie siatkarki wygrały z Kanadą 3:2 w meczu 7. kolejki Ligi Narodów. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego przegrały dwa pierwsze sety, ale zdołały odwrócić losy meczu i odniosły trzecie zwycięstwo na turnieju rozgrywanym w Rimini.

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Kanady, które schodziły na pierwszą przerwę z trzema punktami zaliczki. Tuż po niej asem serwisowym popisała się Brie King i było 5:9. Polki poprawiły zagrywkę, uruchomiły blok i szybko odrobiły straty (12:12). Gdy na drugiej przerwie miały punkt zaliczki (16:15), wydawało się, że złapały właściwy rytm. Kanadyjki popisały się jednak serią wygranych akcji, zwieńczoną asem Hilary Howe (16:19). W końcówce, mimo zabiegów Polek, rywalki utrzymały przewagę. Emily Maglio atakiem ze środka wywalczyła piłkę setową (21:24), a w ostatniej akcji seta Howe obiła polski blok (22:25).

W drugiej odsłonie siatkarki spod znaku Klonowego Liścia również uzyskały przewagę na początku (6:8). W środkowej części seta jeszcze ją powiększyły, a Polki były coraz bardziej bezradne. W ekipie Kanady błyszczała Kiera Van Ryk – była zawodniczka Developresu SkyRes Rzeszów błyszczała w ataku (7:11) i w polu zagrywki (dwa asy serwisowe na 10:16). Polki przegrywały już 13:20, ale zerwały się do walki i były o krok od odrobienia strat (21:22). Kluczowe akcje wygrały jednak Kanadyjki. As serwisowy Jennifer Cross dał im piłkę setową, a w kolejnej akcji determinacją w obronie i punktowym blokiem ustaliły wynik na (21:25).

Trzecią partię Polki rozpoczęły od falstartu (0:3), ale... wygrały pięć kolejnych akcji (5:3). W dalszej części seta oglądaliśmy wyrównaną grę obu ekip (11:11, 15:15). As Zuzanny Góreckiej, blok Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej i błąd Van Ryk pozwoliły biało-czerwonym uzyskać przewagę (18:20). Później asa dołożyła jeszcze Magdalena Stysiak (20:23), a blok Martyny Łukasik na Van Ryk przyniósł piłkę setową. Seta zamknęła długa wymiana zwieńczona autowym atakiem Andrei Mitrović (25:21).

Set numer cztery, po wyrównanym początku (7:7), zaczął przebiegać po myśli Polek. W środkowej części seta przejęły inicjatywę – dobrze prezentowały się w polu zagrywki, wykorzystywały problemy rywalek i były skuteczne w ataku, w czym przodowała Malwina Smarzek. W efekcie na drugiej przerwie miały już pięć oczek zaliczki (16:11) i utrzymywały przewagę w kolejnych akcjach. As serwisowy Łukasik (23:15), kiwka Martyny Łazowskiej i skuteczny atak Góreckiej (25:17) przyniosły decydujące punkty.

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break. Kluczowa dla jego losów była punktowa seria, zwieńczona asem serwisowym Góreckiej (10:5). Wypracowanej zaliczki Polki już nie oddały. Błąd rywalek przyniósł piłkę meczową, a spotkanie zakończył skuteczny atak Łukasik (15:7).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (23), Martyna Łukasik (17), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (10) – Polska; Kiera Van Ryk (28), Andrea Mitrović (13), Emily Maglio (13), Hilary Howe (11) – Kanada.

Polska – Kanada 3:2 (22:25, 21:25, 25:21, 25:17, 15:7)

Polska: Julia Nowicka, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Martyna Łukasik, Malwina Smarzek – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Zuzanna Górecka, Martyna Łazowska. Trener: Jacek Nawrocki.
Kanada: Andrea Mitrović, Kiera Van Ryk, Jennifer Cross, Brie King, Hilary Howe, Emily Maglio – Cassandra Bujan libero) oraz Caroline
Livingston, Danielle Smith, Parker Jane Austin. Trener: Shannon Winzer.