MKOl przygotował akcję nasadzania drzew w Mali i Senegalu

Inne
MKOl przygotował akcję nasadzania drzew w Mali i Senegalu
fot. PAP/EPA
Międzynarodowy Komitet Olimpijski walczy z ociepleniem klimatu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który zaangażował się wcześniej w walkę z ociepleniem klimatu, weźmie udział w akcji zasadzenia 355 tys. drzew w Mali i Senegalu. „Las olimpijski” ma zatrzymać procesy pustynnienia Sahelu, czyli południowych obrzeży Sahary.

Akcja sadzenia drzew prowadzona przez MKOl we współpracy z Tree Aid, organizacją zaangażowaną w walkę z ubóstwem i kryzysem klimatycznym w Afryce, powinna zostać przeprowadzona w drugim i trzecim kwartale 2022 r. - poinformował komitet.

 

Przyszły drzewostan mają stanowić przede wszystkim lokalne gatunki roślin, które zostaną posadzone w około 90 wioskach w Mali i Senegalu na obszarze 2120 hektarów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Miesiąc przed igrzyskami stan wyjątkowy w Tokio zostanie złagodzony

 

Projekt stanowi część planu nazwanego „Wielki zielony mur” - inicjatywy, która została zapoczątkowana w 2007 roku przez Unię Afrykańską w obliczu „pochłaniania” coraz większych obszarów przez Saharę. Jego celem jest stworzenie naturalnego pasa o długości 8000 km, od wschodnich do zachodnich wybrzeży Afryki, na którym mogłyby żyć i uprawiać rolę miliony ludzi, w tym jednym z najbiedniejszych regionów świata.

 

- Las pomoże MKOl stać się organizacją wnoszącą pozytywny wkład w klimat do 2024 roku - powiedział jego przewodniczący Thomas Bach w oficjalnym oświadczeniu, wydanym w Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą.

 

„Las olimpijski” ma pochłonąć 200 000 ton dwutlenku węgla. Odpowiada to - zdaniem MKOl - śladowi węglowemu, jaki generuje 32 000 lotów w obydwie strony z Genewy do Tokio.

PZ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie