Tokio 2020: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar z trzecim zwycięstwem w regatach klasy 470

Inne
Tokio 2020: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar z trzecim zwycięstwem w regatach klasy 470
fot. PAP
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) utrzymały prowadzenie po trzecim dniu olimpijskich zmagań w żeglarskiej klasie 470. 17. lokatę w klasie Laser Radial zajęła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).

W piątek na olimpijskim akwenie Enoshima żeglarze rywalizowali w sześciu klasach – 470 kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial, 49er oraz 49erFX.

 

Zobacz także: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wygrały dziewiąty wyścig w klasie 49erFX

 

Nadal znakomicie w klasie 470 spisują się Skrzypulec i Ogar-Hill. Co prawda w pierwszym piątkowym wyścigu Polki były dopiero 13. (ściga się 21 załóg), ale w drugim starcie powetowały sobie to niepowodzenie i odniosły swoje trzecie zwycięstwo w tych regatach.

 

 

Po sześciu wyścigach, w sumie zaplanowano ich 11, w tym ostatni podwójnie punktowany tzw. medalowy, biało-czerwone mają cztery punkty przewagi nad złotymi medalistkami czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualnymi wicemistrzyniami Europy Brytyjkami Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre oraz siedem nad brązowymi medalistkami igrzysk w Rio de Janeiro z 2016 roku oraz mistrzyniami Starego Kontynentu Francuzkami Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

 

W tej klasie u mężczyzn biało-czerwoni nie startują. Liderami w gronie 19 duetów są wicemistrzowie olimpijscy z Brazylii Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, a w czołowej trójce plasują się jeszcze Brytyjczycy Luke Patience (to wicemistrz olimpijski z Londynu z 2012 roku) i Chris Grube oraz Nowozelandczycy Paul Snow-Hansen i Dan Willcox.

 

W klasie 49er nierówno pływali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk pokazali w drugim wyścigi próbkę swoich umiejętności, bowiem okazali się w nim najlepsi, ale wcześniej zajęli siódmą, natomiast w ostatnim starcie dopiero 14. lokatę.

 

Wśród 19 załóg Polacy awansowali o dwie lokaty – z 11. na dziewiąte. Po dziewięciu startach nadal prowadzą Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, którzy wyprzedzają broniących tytułu Nowozelandczyków Petera Burlinga i Blaira Tuke’e oraz Hiszpanów Diego Botina le Chevera i Iago Lopeza Marrę.

 

Startujące po raz pierwszy na igrzyskach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) wygrały co prawda w klasie 49erFX trzeci piątkowy wyścig, jednak wcześniej dopłynęły na metę na 18. oraz 16. pozycji i spadły z 10. na 12. miejsce.

 

Stawkę 21 załóg otwierają mistrzynie globu z 2019 roku Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz, za którymi sklasyfikowane są ubiegłoroczne triumfatorki światowego czempionatu Hiszpanki Tamara Dominguez i Paula Martin oraz aktualne mistrzynie olimpijskie Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

 

Trzy ostatnie starty skiffistów w fazie zasadniczej przewidziano w sobotę, a wyścigi medalowe - podwójnie punktowane - mają się odbyć w poniedziałek.

 

Na 17. pozycji zakończyła rywalizację w klasie Laser Radial, w której ścigają się 44 zawodniczki, debiutująca w tej imprezie Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).

 

W niedzielę w tej klasie zaplanowano wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych, a po 10 startach na czele znajduje się brązowa medalistka igrzysk z Rio i wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku z Gdańska Dunka Anne-Marie Rindom, druga jest mistrzyni olimpijska sprzed pięciu lat z Brazylii i czterokrotna mistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester, a trzecia Szwedka Josefin Olsson.

 

Wśród 35 żeglarzy w klasie Laser Standard nie ma Polaka. Przed niedzielnym wyścigiem medalowym liderem jest aktualny wicemistrz globu Australijczyk Matthew Wearn, który zagwarantował sobie złoty medal. Drugie miejsce zajmuje Norweg Hermann Tomasgaard, a trzecie wicemistrz olimpijski z Rio Chorwat Tonci Stipanovic.

 

W sobotę zaplanowano wyścig medalowy w windsurfingowej klasie RS:X z udziałem 10. najlepszych deskarzy. Wystąpią w nim Zofia Klepacka i Piotr Myszka.

 

Reprezentantka Legii Warszawa jest dziewiąta i nie ma szans na podium. Z kolei żeglarz AZS AWFiS Gdańsk plasuje się na czwartej pozycji i może wywalczyć srebrny medal. Tytuł mistrza olimpijskiego zapewnił sobie Holender Kiran Badloe.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

R.S, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Tour de Pologne 2020: Reportaż

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie