Tokio 2020: Rosjanie jako pierwsi awansowali do półfinału turnieju siatkarzy

Siatkarze Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) pokonali Kanadę 3:0.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym turnieju siatkarzy igrzysk Tokio 2020 Kanada przegrała 0:3 z Rosją (Rosyjski Komitet Olimpijski). W walce o finał Sborna zmierzy się ze zwycięzcą meczu Japonia – Brazylia.

Rosjanie rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. Dobrze prezentowali się w polu zagrywki i szybko wypracowali znaczącą przewagę (3:8). W dalszej części seta utrzymywali punktowy dystans. Gdy asem serwisowym popisał się Maksim Michajłow, było już 13:20. W końcówce Kanadyjczycy ruszyli w pogoń za rywalem, zmniejszyli straty (20:23), ale Sborna zdobyła brakujące punkty. Przyniosły je skuteczne ataki Artioma Wolwicza i Michajłowa (21:25).

Druga odsłona była bardzo wyrównana. W końcówce siatkarze obu ekip popełniali błędy. Siatkarze spod znaku Klonowego Liścia przegrywali już 20:23, ale wyrównali na 23:23. Wolwicz wywalczył piłkę setową, przeciwnicy zdołali jednak doprowadzić do gry na przewagi. W niej Rosjanie mieli kolejne piłki setowe, a długą rywalizację zakończył skutecznym atakiem Michajłow (28:30).

W trzeciej partii podopieczni trenera Glenna Hoaga próbowali dotrzymać kroku rywalom, ale siatkarze Sbornej mieli przewagę(9:12, 13:18). Wydawało się, że pewnie zmierzają po zwycięstwo, ale w końcówce Kanadyjczycy popisali się serią wygranych akcji. Po atakach Lucasa Van Berkela i Ryana Sclatera, przedzielonych asem Johna Gordona Perrina było 20:22. Serię przerwał jednak skutecznym atakiem Maksim Michajłow. Błąd serwisowy rywali dał Rosjanom piłkę meczową (21:24), a Dmitrij Wołkow zakończył skutecznym atakiem rywalizację w pierwszym ćwierćfinale (22:25).

Najwięcej punktów: John Gordon Perrin (15), Ryan Joseph Sclater (14), Lucas Van Berkel (11), Nicholas Hoag (10) – Kanada; Dmitrij Wołkow (15), Maksim Michajłow (14), Jegor Kljuka (12) – Rosja. Kanadyjczycy nawiązali wyrównaną walkę z wyżej notowanym przeciwnikiem. Popełnili więcej błędów własnych, gorzej też punktowali zagrywką (4–8). Z pewnością mogą żałować drugiego seta, w którym mieli szansę na wyrównanie stanu meczu.

Rosyjscy siatkarze, występujący jako Rosyjski Komitet Olimpijski, w półfinale zmierzą się ze zwycięzcą drugiego meczu 1/4 finału. Gospodarze igrzysk Japończycy zagrają w nim z Brazylią.

Kanada – Rosja 0:3 (21:25, 28:30, 22:25)

Kanada: Tyler Sanders, Graham Vigrass, Nicholas Hoag, John Gordon Perrin, Lucas Van Berkel, Ryan Joseph Sclater – Blair Cameron Bann (libero) oraz Sharone Vernon-Evans, Jay Blankenau, Arthur Szwarc, Steven Marshall. Trener: Glenn Hoag.
Rosja: Dmitrij Wołkow, Maksim Michajłow, Artiom Wolwicz, Jegor Kljuka, Iwan Jakowlew, Igor Kobzar – Walentin Gołubiew (libero) oraz Paweł Pankow. Trener: Tuomas Sammelvuo.