ME hokeistów na trawie 2. dywizji: Polacy w półfinale po wygranej nad Włochami 2:0

Polscy hokeiści na trawie awansowali do półfinału mistrzostw Europy drugiej dywizji rozgrywanych w Gnieźnie. Podopieczni Dariusza Rachwalskiego na zakończenie fazy grupowej pokonali Włochów 2:0 (2:0). O finał w piątek zmierzą się z Austrią.

Sytuacja przed ostatnim meczem była klarowana - Italii do awansu do najlepszej czwórki imprezy wystarczał remis, gospodarze musieli z kolei wygrać. Od pierwszych minut Polacy przejęli kontrolę nad meczem i zepchnęli rywali do obrony.

Efektem przewagi był gol Mikołaja Głowackiego, który finalizował składną akcję całego zespołu. Na dziewięć sekund przed końcem pierwszej połowy, po krótkim rogu, Gracjan Jarzyński z bliska podwyższył wynik.

Włosi nie stwarzali większego zagrożenia, bramkarz polskiej reprezentacji Maciej Pacanowski w pierwszych 30 minutach był praktycznie bezrobotny.

Po zmianie stron mecz się wyrównał, coraz częściej Włosi gościli w półkolu strzałowym polskiego zespołu, ale nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy biało-czerwonych. To kontrataki podopiecznych Rachwalskiego były groźniejsze, ale brakowało dokładności. Włochy w końcówce spotkania wycofali bramkarza, ale w niczym to im nie pomogło i gospodarze mogli cieszyć się z awansu do półfinału.

W piątek o godz. 17 Polacy o finał zagrają z Austrią. To rywal doskonale znany Rachwalskiemu, który od 2013 roku prowadzi czołowy klub tego kraju SV Arminen Wiedeń. W drugim półfinale Irlandia zmierzy się ze Szkocją. Ostatnie spotkania zaplanowano na sobotę.

Półfinaliści mają zagwarantowany udział w turnieju eliminacyjnym, którego stawką będzie awans do elity mistrzostw Europy 2023. Oprócz czterech zespołów z zawodów w Gnieźnie, wystąpią w nim cztery najsłabsze reprezentacje z pierwszej dywizji tegorocznych ME - Hiszpania, Walia, Francja i Rosja.

Dodatkowo pięć czołowych drużyn mistrzostw Starego Kontynentu drugiej dywizji wystąpi w turnieju kwalifikacyjnym do mundialu (21-24 października, Cardiff), który w 2023 roku odbędzie się w Indiach. Skład uczestników uzupełnią trzy najsłabsze ekipy z mistrzostw Europy pierwszej dywizji.

Wyniki środowych meczów mistrzostw Europy 2. dywizji:

grupa A

Irlandia - Chorwacja 6:0 (2:0)
Polska - Włochy 2:0 (2:0)
Bramki: Mikołaj Głowacki (13), Gracjan Jarzyński (30-krótki róg).
tabela M Z R P bramki pkt 1. Irlandia 3 2 1 0 9-2 7 2. Polska 3 2 0 1 7-4 6 3. Włochy 3 1 1 1 5-4 4 4. Chorwacja 3 0 0 3 3-14 0 grupa B Szkocja - Szwajcaria 6:0 (2:0) Ukraina - Austria 1:2 (1:0) tabela M Z R P bramki pkt 1. Austria 3 2 0 1 4-4 6 2. Szkocja 3 1 1 1 11-6 4 3. Ukraina 3 1 1 1 10-7 4 4. Szwajcaria 3 1 0 2 3-11 3