Lekcja siatkówki! Półfinał mistrzostw Europy bez reprezentacji Polski

Polska – Turcja 0:3.

Polskie siatkarki przegrały z Turcją 0:3 w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Faworyzowane przeciwniczki w dwóch pierwszych partiach dały młodej polskiej ekipie lekcję siatkówki, a set numer trzy był najbardziej wyrównany. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego pożegnały się z turniejem. Turczynki jadą do Belgradu, gdzie zmierzą się w półfinale ze zwycięzcą meczu Serbia – Francja.

Polki udanie rozpoczęły to spotkanie i na początku uzyskały przewagę (6:4, 14:11). Reprezentacja Turcji opanowała sytuację i przejęła inicjatywę, gdy w polu zagrywki pojawiła się Ebrar Karakurt (14:15), później kolejnego asa dołożyła Hande Baladin (15:18) i wynik zaczął kształtować się nie po myśli Polek. W końcówce rywalki miały już wyraźną przewagę i przypieczętowały zwycięstwo punktowym blokiem (18:25).

Druga odsłona rozpoczęła się od falstartu Polek (0:4). Magdalena Stysiak przerwała serię rywalek, ale tureckie siatkarki kontynuowały dobrą grę. Ich przewaga w przyjęciu i ofensywie była jeszcze wyraźniejsza, niż w poprzedniej partii. W efekcie wynik uciekał biało-czerwonym, a gdy Tugba Senoglu popisała się asem serwisowym, różnica wynosiła już dziesięć oczek (8:18). W końcówce Turczynki kontrolowały sytuację, a wynik na 14:25 ustaliła skutecznym atakiem Senoglu.

Trzeci set był już znacznie lepszy w wykonaniu Polek, które długo dotrzymywały kroku przeciwniczkom. Remis był jeszcze przy stanie 13:13, później Turczynki odskoczyły na trzy oczka (16:13), a asem serwisowym popisała się Eda Erdem (18:14). Polki nie rezygnowały. Pojedynczy blok Martyny Grajber pozwolił złapać punktowy kontakt (22:21). Turcja utrzymała jednak przewagę. Karakurt, która była pierwszoplanową postacią tego widowiska wywalczyła piłkę meczową (21:24). Polki obroniły się w dwóch kolejnych akcjach, ale kolejny skuteczny atak Karakurt zakończył to spotkanie (23:25).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (14) – Polska; Ebrar Karakurt (20), Eda Erdem Dundar (12), Hande Baladin (11), Tugba Senoglu (10) – Turcja. Polki gorzej prezentowały się w ataku (39%–59% skuteczności) i w punkowych zagrywkach (0–10!); lepiej punktowały blokiem (8–3, ale to głównie efekt statystyki dobrego trzeciego seta 6–1). Kapitalny występ zaliczyła Karakurt (18/30 = 60% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe).

Skrót meczu Polska – Turcja 0:3

Polskie siatkarki odpadły z turnieju. We wcześniejszym wtorkowym meczu awans do półfinału wywalczyła Holandia, która wygrała ze Szwecją 3:0. W środę w Belgradzie zostaną rozegrane dwa kolejne spotkania ćwierćfinałowe: Włochy – Rosja i Serbia – Francja.

Polska – Turcja 0:3 (18:25, 14:25, 23:25)

Polska: Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Katarzyna Wenerska, Martyna Czyrniańska, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Martyna Grajber, Malwina Smarzek, Julia Nowicka, Martyna Łukasik. Trener: Jacek Nawrocki.
Turcja: Cansu Özbay, Tugba Senoglu, Zehra Gunes, Ebrar Karakurt, Hande Baladin, Eda Erdem Dundar – Simge Sebnem Akoz (libero) oraz Ayca Aykac (libero). Trener: Giovanni Guidetti.