Letnie GP w skokach: Dwa zwycięstwa Halvora Egnera Graneruda

Zimowe
Letnie GP w skokach: Dwa zwycięstwa Halvora Egnera Graneruda
fot. PAP
Halvor Egner Granerud wygrał oba niedzielne konkursy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Szczuczyńsku.

Norweg Halvor Egner Granerud wygrał oba niedzielne konkursy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Szczuczyńsku. Polacy w Kazachstanie nie startowali.

Planowane na sobotę i niedzielę zawody na normalnej skoczni Burabaj w Szczuczyńsku rozegrano drugiego dnia. W sobotę zbyt silny wiatr sprawił, że po kilku godzinach oczekiwania sędziowie zdecydowali przełożyć rywalizację na następny dzień.

 

W pierwszym porannym konkursie triumfator Pucharu Świata w sezonie 2020/21 Granerud uzyskał 96 i 94 m. Drugie miejsce zajął inny Norweg Marius Lindvik - 97 i 89 m, a trzecie niespodziewanie Bułgar Władimir Zografski - 94 i 89,5 s. Ten ostatni jako pierwszy w historii reprezentant Bułgarii stanął na podium konkursu FIS.

 

ZOBACZ TAKŻE: Letnia GP w Szczuczyńsku: Pierwszy konkurs odwołany 

 

W drugim konkursie Granerud potwierdził, że jest aktualnie w bardzo dobrej dyspozycji. Objął prowadzenie po pierwszej serii w której osiągnął 93,5 m, w drugiej próbie miał 87,5 m i zapewnił sobie zwycięstwo. Dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

 

Drugie miejsce w drugim konkursie wywalczył jego rodak Robert Johansson - 91 i 92 m, a trzecie zajęli ex aequo Lindvik - 95 i 87 m i Rosjanin Danił Sadriejew - 99,5 i 87 m. Ten drugi rezultatem 99,5 m ustanowił oficjalny rekord skoczni.

 

W klasyfikacji generalnej LGP po czterech konkursach Granerud ma 200 pkt. Drugi jest Austriak Jan Hoerl - 196 pkt, trzeci Jakub Wolny - 185 pkt i czwarty Dawid Kubacki - 160 pkt.

 

W kalendarzu LGP pozostały jeszcze zmagania w Czajkowskim (11 września - konkurs indywidualny, 12 września - mikst), Hinzenbach (25 września) oraz finał w Klingenthal (2 października).

 

Czołówka klasyfikacji LGP:

 

1. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 200 pkt
2. Jan Hoerl (Austria) 196
3. Jakub Wolny (Polska) 185
4. Dawid Kubacki (Polska) 160
5. Anze Lanisek (Słowenia) 146
6. Markus Schiffner (Austria) 140
Marius Lindvik (Norwegia) 140
8. Roman Trofimow (Rosja) 130
Robert Johansson (Norwegia) 130

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie