Wreszcie 3:0! Kolejne zwycięstwo polskich siatkarzy w ME 2021

Polska – Belgia 3:0.

Czwarte zwycięstwo w czwartym meczu odnieśli polscy siatkarze w finałach mistrzostw Europy 2021. Podopieczni trenera Vitala Heynena wygrali 3:0 z Belgią i są liderem tabeli grupy A. W ostatnim spotkaniu tej fazy turnieju zmierzą się w środę z Ukrainą.

W premierowej partii Polacy nadawali ton wydarzeniom na boisku. W środkowej części wypracowali sobie wyraźną przewagę – po asie serwisowym Wilfredo Leona było 14:9, później 19:12. Biało-czerwoni na przestrzeni seta dominowali w bloku (7–1) i to właśnie punktowym blokiem ustalili wynik tej części meczu na 25:18.

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. W pewnym momencie przewagę uzyskali Belgowie (15:18), którzy wykorzystali chwilowe problemy polskiej ekipy w przyjęciu. W końcówce błyszczał w ataku Łukasz Kaczmarek. Losy tej partii ważyły się jednak do samego końca i to Belgowie mieli piłkę setową po ataku Sama Deroo (23:24). Skuteczny atak Mateusza Bieńka ze środka rozpoczął grę na przewagi. Rozstrzygnęły ją na korzyść Polaków uderzenie rywali w aut i blok Kaczmarka (26:24).

Set numer trzy również miał początkowo wyrównany przebieg. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria Polaków od stanu 11:12 do 18:12. Dobre zagrywki Kaczmarka i kolejne punktowe bloki pozwoliły Polakom odskoczyć. W końcówce rywale nie mieli już nic do powiedzenia. Bieniek wywalczył piłkę meczową, a potężne uderzenie Tomasza Fornala zamknęło seta (25:16) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (15), Wilfredo Leon (13), Piotr Nowakowski (12) – Polska; Hendrik Tuerlinckx (16), Sam Deroo (14), Mathijs Desmet (14) – Belgia. Polacy dominowali w bloku (16–6, 6 punktów Nowakowskiego) oraz w polu zagrywki (6–1); byli też skuteczniejsi w ataku.

Biało-czerwoni, którzy wcześniej ograli 3:1 Portugalię, 3:2 Serbię i 3:1 Grecję, po raz pierwszy w tym turnieju pokonali rywali bez straty seta. Zagrali też zdecydowanie lepiej, niż w niedzielnej konfrontacji z Grekami. Najwięcej emocji przyniosła druga odsłona meczu, w której gospodarze byli górą w kluczowych akcjach. Fazę grupową Polacy zakończą w środę, gdy zmierzą się z Ukrainą.

Polska – Belgia 3:0 (25:18, 26:24, 25:16)

Polska: Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Tomasz Fornal, Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk. Trener: Vital Heynen.
Belgia: Sam Deroo, Stijn D'Hulst, Wout D'Heer, Hendrik Tuerlinckx, Mathijs Desmet, Arno Van De Velde – Martin Perin (libero) oraz Matthijs Verhanneman, Jelle Ribbens (libero), Bram Van Den Dries, Liam Mc Cluskey, Mathijs Desmet. Trener: Fernando Munoz.