Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda po raz drugi górą w turnieju finałowym

Jan-Krzysztof Duda wygrał z Szachrijarem Mamiedjarowem.

Jan-Krzysztof Duda wygrał z Szachrijarem Mamiedjarowem z Azerbejdżanu 3,5:2,5 po dogrywce w 3. rundzie turnieju kończącego cykl rywalizacji online w szachach szybkich Meltwater Champions Chess Tour (pula nagród 300 tys. dol.). To jego drugie zwycięstwo w imprezie.

W dwóch pierwszych rundach arcymistrz z Wieliczki przegrał z mistrzem świata Magnusem Carlsenem 0,5:2,5 i wygrał z Holendrem Anishem Girim 2,5:1,5.

Poniedziałkowy pojedynek z Mamiedjarowem zaczął od zwycięstwa białymi, następnie przegrał czarnymi, a dwie kolejne partie w tempie 15 minut plus 10 sekund zakończyły się remisami. Przy stanie meczu 2:2, konieczna była dogrywka w szachach błyskawicznych (5 plus 3), w której Polak wygrał pierwszą partię, a druga zakończyła się remisem.

W innych meczach trzeciej rundy reprezentant USA Hikaru Nakamura pokonał Lewona Aroniana z Armenii 3:1, a inny Amerykanin Wesley So wygrał z Władisławem Artemiewem 2,5:1,5.

Dwa inne pojedynki także kończyły się po partiach dodatkowych. Carlsen pokonał Francuza Maxime'a Vachier-Lagrave 3,5:2,5, a Giri w takim samym stosunku Tejmura Radżabowa z Azerbejdżanu.

Duda, który po dziewięciu wcześniejszych turniejach zajmował 16. miejsce w klasyfikacji CCT, otrzymał od organizatorów imprezy tzw. dziką kartę. W kolejnym meczu zmierzy się z Radżabowem. Polak, Holender i Carlsen grają w finałowym turnieju w studio w Oslo. Pozostali rywalizują, tak jak dotychczas, z własnych domów.

W klasyfikacji po trzech rundach prowadzi Carlsen - 23,5 pkt (przed turniejem szachistom przypisano punkty za dotychczasowe osiągnięcia w cyklu) przed So - 18,5 i Aronianem - 12. Duda z dorobkiem 5 pkt jest dziewiąty, 2,5 pkt przed Mamiedjarowem. Do ósmego Artemiewa traci pół punktu.

Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowana przez Play Magnus Group szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 imprez rozgrywanych w kolejnych miesiącach.

W finałowym turnieju pula wynosi 300 tys. dolarów. 10 uczestników rozegra ze sobą mecze każdy z każdym, w których za zwycięstwo w czterech partiach lub szybsze przyznawane są trzy punkty, a za wygraną po dogrywkach - dwa dla triumfatora i jeden dla pokonanego. Po ostatniej rundzie po raz pierwszy w historii wyłoniony zostanie najlepszy zawodnik sezonu w rywalizacji online.