Superpuchar Polski: Jan-Krzysztof Duda - Radosław Wojtaszek. Transmisja TV i stream online

Inne
Superpuchar Polski: Jan-Krzysztof Duda - Radosław Wojtaszek. Transmisja TV i stream online
fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek zmierzą się w sobotę w meczu o szachowy Superpuchar Polski.

Dwaj najlepsi polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek zmierzą się w sobotę w meczu o szachowy Superpuchar. Pierwszy taki indywidualny pojedynek w historii królewskiej gry nad Wisłą odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Transmisja meczu Duda - Wojtaszek w Polsacie Sport i na Polsat Box Go.

Kibice szachów na całym świecie ostrzą sobie apetyty w związku z rozpoczynającym się w piątek meczem o mistrzostwo świata, w którym Norweg Magnus Carlsen po raz czwarty z rzędu będzie bronił tytułu, tym razem w 14-partiowym pojedynku z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim.

 

Sympatycy królewskiej gry nad Wisłą w sobotnie przedpołudnie będą się emocjonować jednodniową walką najlepszych polskich zawodników tej dyscypliny. Od godziny 10 szachiści zmierzą się w dwóch sesjach pojedynków w szachach szybkich i błyskawicznych, na które składać się będą: jedna partia w tempie 10 minut plus 5 sekund, dwie w tempie 5+3 oraz trzy w tempie 3+2. W przypadku remisu rozegrany zostanie tzw. armagedon.

 

- Pomysł zrodził się z chęci popularyzowania królewskiej gry. Takiego meczu w polskich szachach jeszcze nie było, a mamy obecnie dwóch znakomitych zawodników, klasyfikowanych w pierwszej czterdziestce światowego rankingu. To dobra okazja, żeby taki mecz przeprowadzić. Najważniejsza rzecz to popularyzacja szachów, tym bardziej że Telewizja Polsat zgodziła się transmitować mecz na żywo - powiedział PAP Dariusz Roubo, prezes sekcji szachowej KS Gwiazda Bydgoszcz.

 

Zatwierdzony przez PZSzach regulamin przewiduje, że w Superpucharze, który ma się stać doroczną imprezą, występuje aktualny mistrz kraju oraz zawodnik z najwyższym rankingiem FIDE. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) na listopadowej liście światowej zajmuje 14. pozycję (2756), aktualny mistrz Polski Radosław Wojtaszek (KS Gwiazda Bydgoszcz) jest 38. (2700).

 

Obaj wrócili niedawno z drużynowych mistrzostw Europy w słoweńskim Terme Catez, gdzie wraz z kolegami z reprezentacji wywalczyli pierwsze w historii miejsce na podium, brązowy medal w turnieju open. Indywidualnie Duda uzyskał drugi wynik na pierwszej szachownicy - 5,5 pkt z 8 partii, a Wojtaszek na drugiej zgromadził 4,5 z 8.

 

23-letni Duda, który zwyciężając w sierpniu w Pucharze Świata w Soczi został pierwszym Polakiem, który awansował do turnieju kandydatów, jest mistrzem kraju z 2018 roku. Jedenaście lat starszy Wojtaszek złote medale MP zdobywał czterokrotnie (2005, 2014, 2016, 2021).

 

W puli nagród sobotniego meczu jest 20 tysięcy złotych, z czego 12 tys. otrzyma zwycięzca, a osiem pokonany.

 

Arbitrem głównym będzie Andrzej Filipowicz, który sędziował m.in. mecze o mistrzostwo świata Garriego Kasparowa z Władimirem Kramnikiem (2000) i Magnusa Carlsena z Viswanathanem Anandem (2014).

 

Transmisja meczu Duda - Wojtaszek w sobotę w Polsacie Sport i na Polsat Box Go. Początek o godz. 09:50.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie