Polscy siatkarze zagrają w mistrzostwach Europy U–18

Reprezentacja Polski siatkarzy U–18 wygrała rozgrywane w Erywaniu Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA). W ostatnim meczu Polacy przegrali 2:3 z Rosją, ale utrzymali pierwsze miejsce w tabeli turnieju. Dzięki zwycięstwu w tej imprezie zakwalifikowali się do finałów przyszłorocznych mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej.

Zawodnikom trenera Macieja Bartodziejskiego do wykonania zadania potrzebne były dwa wygrane sety. Cel osiągnęli szybko, już po pierwszych dwóch partiach. Pierwszy set był bardzo wyrównany i dopiero w końcówce Polacy wykazali się wyższą od rywali skutecznością ataku. Natomiast druga partia odbyła się całkowicie pod ich dyktando, a Rosjanie pogarszali swoją sytuację błędami. Po podwójnym bloku Polaków wygrana w Mistrzostwach EEVZY i kwalifikacja do przyszłorocznych mistrzostw Europy U–18 stała się faktem.

W kolejnym secie zawodnikom trenera Bartodziejskiego szło gorzej w przyjęciu, a reprezentanci Rosji lepiej radzili sobie przy siatce. Seria sześciu punktów dla rywali mocno pogorszyła widoki polskiej drużyny (16:22) na wygraną w tej partii. Bardzo zacięty przebieg miał kolejny set, w którym Polacy pokazali ducha walki, mieli piłkę meczową na 24:23, ale ostatecznie w grze na przewagi zwyciężyli przeciwnicy.

W tie-breaku, nie licząc krótkiego stanu remisowego na początku dodatkowego seta, na prowadzeniu cały czas utrzymywali się skuteczniejsi gracze Sbornej, którzy wygrywając zajęli drugie miejsce w turnieju.

W końcowej tabeli turnieju pierwsze miejsce zajęła Polska (mecze 5–1, 16 punktów), która wyprzedziła Rosję (5–1, 15). Kolejne lokaty zajęły: Ukraina (4–2, 11), Białoruś (3–3, 9), Łotwa (2–4, 7), Estonia (2–4, 5), Armenia (0–6,0).