Derby Warszawy w PlusLidze? "Siatkówka potrzebuje Legii"

Siatkówka
Derby Warszawy w PlusLidze? "Siatkówka potrzebuje Legii"
fot. PAP/Piotr Nowak
Czy siatkarzom Projektu wyrośnie w Warszawie silny konkurent?

Najmocniejszą obecnie drużyną siatkarską w Warszawie jest Projekt, który występuje w PlusLidze. Na jej zapleczu, w Tauron 1. Lidze gra Legia – klub z ogromnymi tradycjami. Czy Legia może stać się konkurencją dla Projektu? Czy doczekamy się w niedalekiej przyszłości derbów stolicy w PlusLidze?

Legia Warszawa to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów siatkarskich. Wywalczyła 28 medali mistrzostw Polski, w tym osiem złotych. Ostatni tytuł to rok 1986, ostatni medal (srebrny) – 1996. Po raz ostatni w siatkarskiej ekstraklasie Legia grała w sezonie 1999/2000. Kilka lat temu rozpoczęto próby odbudowy sekcji siatkówki w tym klubie. Drużyna jest obecnie beniaminkiem Tauron Ligi.

 

Zobacz także: Siatkarska Legia Warszawa – klub z ogromnymi tradycjami

 

Najmocniejszą ekipą w stolicy jest obecnie Projekt. Drużyna pod różnymi nazwami (AZS Politechnika, Onico, Verva) od 2003 roku występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ostatnich sezonach należy do ścisłej czołówki polskich klubów, wywalczyła srebro (2019) i brąz (2021) PlusLigi. Ma w składzie siatkarskie gwiazdy, reprezentantów Polski z tytułem mistrza świata.

 

– Dzieli nas przepaść finansowa, organizacyjna i sportowa. Oni mają inne cele, my inne, obie drużyny są obecnie w innym miejscu. Na pewno nie ma między nami zawiści. Byłem na zajęciach u trenera Andrei Anastasiego, by podpatrywać. Byliśmy na ich meczach, oni też bywają u nas. W miarę możliwości utrzymujemy kontakt – przyznał w magazynie #7strefa trener Legii Mateusz Mielnik.

 

– Uważam, że siatkówka potrzebuje Legii. To widać po oglądalności transmisji naszych meczów. Im lepsze będą wyniki, lepsze miejsca i wyższe cele, to ta oglądalność będzie jeszcze większa – dodał szkoleniowiec.

 

Wypowiedź trenera Legii w załączonym materiale wideo:

 

Legia w tym momencie nie ma więc szans rywalizować z Projektem, ale w klubie marzą o grze w PlusLidze. To jednak perspektywa kilku lat, bo teraz klub musi poradzić sobie z problemami organizacyjnymi i ustabilizować sytuację finansową.

 

– Jeśli chodzi o aspekt sportowy, to ten sezon układa się dla naszego zespołu fantastycznie. Niestety, nie jest tak dobrze jeśli chodzi o kwestie finansowe i organizacyjne. Mamy niestety spory problem z tym, żeby dopiąć budżet do końca sezonu. Te kłopoty przeszkadzają nam w snuciu dalekosiężnych planów – przyznał członek zarządu i rzecznik prasowym Sekcji Siatkówki Legii Warszawa Michał Trybusz.

 

– Uważam, że siatkówkę w dużych miastach powinno się budować w oparciu o drużyny, które w przeszłości święciły swoje triumfy. Tradycja, wspomnienia to jest coś, czego nie można kupić. To też wspaniali ludzie, którzy przewinęli się przez ten klub i przez trybuny, które żyły, gdy siatkarska Legia odnosiła sukcesy... W perspektywie kilku lat, jeżeli uda się nam ustabilizować naszą sytuację finansową, nawiązanie do dawnych sukcesów będzie więcej niż pewne. Mamy ogromne podstawy, by w przyszłości myśleć o zawojowaniu PlusLigi – zaznaczył.

 

– Legia Warszawa może być dumna ze swoich kibiców. Jest ich bardzo dużo i czujemy ich wsparcie, czujemy to, że interesują się tym, co się dzieje w naszej sekcji i chodzą na nasze mecze – dodał rzecznik siatkarskiej Legii.

 

Rozmowa z Michałem Trybuszem w załączonym materiale wideo:

 

Utrzymanie w Tauron 1. Lidze, pozyskanie nowych sponsorów, a w kolejnych latach budowa coraz mocniejszego składu – to cele siatkarskiej Legii. Czy spełnią się marzenia działaczy tego klubu i za kilka lat doczekamy się derbów Warszawy w PlusLidze?

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie