PlusLiga: Siatkarze Asseco Resovii wygrali z PSG Stalą

W spotkaniu 17. kolejki PlusLigi Asseco Resovia wygrała z PSG Stalą Nysa 3:2. Gra obu ekip mocno falowała, w tie-breaku lepsi okazali się jednak gospodarze.

Siatkarze z Nysy po raz pierwszy wystąpili pod nazwą nowego sponsora – jako PSG Stal. Goście dobrze rozpoczęli premierową partię (5:9, 10:14). Rzeszowianie ruszyli do odrabiania strat, asami serwisowymi popisali się Nicolas Szerszeń (13:15) i Klemen Cebulj (18:18). Kluczowe akcje wygrali jednak siatkarze PSG Stali; punktowy blok dał im piłkę setową (22:24). W ostatniej akcji tej części meczu Wassim Ben Tara popisał się skutecznym atakiem (23:25). Gospodarze przegrali, bo popełnili zbyt dużo błędów własnych.

Podrażnieni rzeszowianie lepiej zaprezentowali się w drugim secie. Wypracowali sobie kilka oczek zaliczki (11:7), ale goście nie rezygnowali i złapali punktowy kontakt. Końcówka to indywidualny popis Jakuba Kochanowskiego. Środkowy Asseco Resovii pojawił się w polu zagrywki przy stanie 19:17 i... serwował do końca seta! Trzy punkty zdobył bezpośrednio z zagrywki, w kilku innych akcjach utrudnił pracę przyjmującym rywali. Autowy atak gości ustalił wynik na 25:17.

W trzecim secie przyjezdni zdecydowanie poprawili przyjęcie, co zmieniło obraz gry. Po wyrównanym początku (9:9), to nysanie przejęli inicjatywę i w środkowej części seta odskoczyli na trzy oczka (13:16). Później Ben Tara pozazdrościł Kochanowskiemu popisów w polu zagrywki i popisał się dwoma asami serwisowymi (15:20). Przy takiej przewadze goście pewnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował punktowy blok (18:25).

Siatkarze Asseco Resovii rozpoczęli czwartą partię od mocnego uderzenia. Imponującą serią w polu zagrywki popisał się tym razem Maciej Muzaj (9:1). Taki początek właściwie ustawił przebieg tego seta – przewaga rzeszowian nie była zagrożona nawet przez chwilę. Wynik na 25:15 ustalił Cebulj, który zaatakował po bloku rywali.

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break. W nim, przy zmianie stron trzy oczka zaliczki mieli gospodarze (8:5). Siatkarze z Nysy szybko odrobili straty, gdy popisali się punktową serią przy zagrywkach Kamila Kwasowskiego (8:9). Kluczowe akcje wygrali jednak rzeszowianie. Znów pomogły zagrywki Muzaja, a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Jan Kozamernik (15:13).

Skrót meczu Asseco Resovia – PSG Stal:

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (21), Klemen Čebulj (18), Jakub Kochanowski (17) – Asseco Resovia; Wassim Ben Tara (26), Kamil Kwasowski (12) – PSG Stal. Libero Paweł Zatorski rozegrał swój 400. mecz w PlusLidze. MVP: Jakub Kochanowski (8/14 = 57% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe + 5 bloków).

Asseco Resovia zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli PlusLigi z dorobkiem 27 punktów (mecze 9–8). PSG Stal jest ostatnia w tabeli (7 punktów, mecze 1–16). Siatkarze z Nysy przegrali czwarte ligowe spotkanie z rzędu, przegrali też 4/4 tie-breaków rozegranych w PlusLidze w obecnym sezonie.

Asseco Resovia – PSG Stal Nysa 3:2 (23:25, 25:17, 18:25, 25:15, 15:13)

Asseco Resovia: Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Klemen Čebulj, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga, Nicolas Szerszeń – Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Bucki, Paweł Woicki, Rafał Buszek. Trener: Marcelo Mendez.
PSG Stal: Kamil Kwasowski, Mariusz Schamlewski, Wassim Ben Tara, Zouheir El Graoui, Moustapha M'Baye, Patryk Szczurek – Kamil Dembiec (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Kamil Dębski, Bartosz Bućko. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 17. kolejki PlusLigi:

2022-01-22: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 20:25, 23:25, 26:24, 10:15)
2022-01-22: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:22, 15:25, 22:25, 19:25)
2022-01-22: Asseco Resovia – Stal Nysa 3:2(23:25, 25:17, 18:25, 25:15, 15:13)
2022-01-23: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-23: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-24: GKS Katowice – LUK Lublin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-01-24: Trefl Gdańsk – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).