Dookoła Prowansji: Udany debiut Macieja Bodnara, zwycięstwo Filippo Ganny

Zwyciężył dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers).

Maciej Bodnar zajął siódme miejsce w jeździe indywidualnej na czas, otwierającej kolarski wyścig Dookoła Prowansji. Był to jego debiut w barwach francuskiej ekipy TotalEnergies. Zwyciężył dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers).

Na siedmiokilometrowej płaskiej trasie - ze startem i metą w miejscowości Berre l'Etang - Ganna wyprzedził o 12 sekund swojego kolegę z drużyny Brytyjczyka Ethana Haytera oraz o 13 Szweda Tobiasa Ludwigssona (Groupama-FDJ).

Bodnar stracił 17 sekund. Tuż przed nim, szybszy o ułamki sekundy, uplasował się dwukrotny mistrz świata ze startu wspólnego Francuz Julian Alaphilippe (Quick-Step).

W południowej Francji startuje jeszcze dwóch Polaków. W czwartek 78. miejsce zajął Łukasz Owsian (Arkea-Samsic), ze stratą 52 sekund, a 93. był Kamil Małecki (Lotto Soudal) - strata 1.02.

36-letni Bodnar podpisał dwuletni kontrakt z ekipą TotalEnergies, występującą na zapleczu elity. Razem z nim do Francji przeniósł się z niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe były trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan.

Dookoła Prowansji składa się z prologu i trzech etapów. Zakończenie wyścigu w niedzielę w Montagne de Lure.