PlusLiga: Trefl Gdańsk pewnie pokonał Projekt Warszawa

Siatkarze Trefla Gdańsk odnieśli kolejne zwycięstwo.

Siatkarze Trefla Gdańsk wygrali z Projektem Warszawa 3:0 w meczu 21. kolejki PlusLigi. Podopieczni trenera Michała Winiarskiego kontynuują serię zwycięstw, a ekipa ze stolicy przegrała szóste ligowe spotkanie z rzędu.

Set numer jeden toczył się przy wyraźnej przewadze siatkarzy Trefla. Gospodarze dobrze rozpoczęli (3:0) i w dalszej części seta utrzymywali wywalczoną na początku przewagę (10:6, 14:9). Lepiej prezentowali się w polu zagrywki, punktowali blokiem (5–0 w całym secie), a rywale nie mieli argumentów. W końcówce wynik rozjechał się już wyraźnie na korzyść gdańszczan, którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je skutecznym atakiem Mariusz Wlazły (25:16).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana, obie ekipy miały punktowe serie. Elementem, który przesądził o zwycięstwie Trefla była zagrywka. Już na początku dwoma asami popisał się Bartłomiej Lipiński (5:4), późnej serię trzech asów zademonstrował Wlazły (17:15). Statystyka punktowych zagrywek w tej odsłonie była wręcz miażdżąca (7–0). Projekt poprawił grę w ataku, blok i właściwie do stanu 20:20 był w grze o zwycięstwo. Końcówkę rozegrali jednak po swojej myśli gdańszczanie. Serwis gości w siatkę ustalił wynik na 25:22.

Już na początku trzeciej partii gospodarze popisali się serią sześciu wygranych akcji od 1:2 do 7:2. Mimo fatalnego startu, siatkarze ze stolicy wrócili do gry i w środkowej części seta wynik zaczął oscylować wokół remisu (16:16). Gdańszczanie odpowiedzieli jednak kolejną punktową serią, zwieńczoną asem serwisowym Lukasa Kampy (21:16). Gdy gospodarze zakończyli blokiem długą wymianę, mieli piłkę meczową (24:21). Goście obronili się w dwóch akcjach, ale wracający po kontuzji Mateusz Mika wywalczył brakujący punkt (25:23).

Skrót meczu Trefl - Projekt:

Najwięcej punktów: Mariusz Wlazły (15), Bartłomiej Lipiński (12), Bartłomiej Mordyl (10) – Trefl; Dusan Petković (15), Igor Grobelny (10) – Projekt. Dominacja gospodarzy w polu zagrywki (10–1, po 4 asy Wlazły i Lipiński), przewaga również w punktowych blokach (10–6). MVP: Bartłomiej Mordyl (5/8 = 63% skuteczności w ataku + 5 bloków).

Siatkarze Trefla odnieśli szóste zwycięstwo z rzędu (cztery w PlusLidze, dwa w Tauron Pucharze Polski, w którym awansowali do turnieju finałowego). Projekt notował ostatnio serię porażek, przełamaną w meczach Ligi Mistrzów przeciwko Greenyard Maaseik. W lidze od dawna jednak ekipa ze stolicy nie zaznała smaku zwycięstwa – przegrała szósty mecz z rzędu i musi wrócić do wygrywania, jeśli nie chce opuścić miejsca dającego grę w fazie play-off.

Trefl Gdańsk zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli (24 punkty, bilans meczów 8–11). Projekt Warszawa jest siódmy (29 oczek, bilans meczów 10–9).

Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa 3:0 (25:16, 25:22, 25:23)

Trefl: Moritz Reichert, Karol Urbanowicz, Mariusz Wlazły, Bartłomiej Lipiński, Bartłomiej Mordyl, Lukas Kampa – Maciej Olenderek (libero) oraz Patryk Łaba, Mateusz Mika. Trener: Michał Winiarski.
Projekt: Piotr Nowakowski, Dusan Petković, Igor Grobelny, Andrzej Wrona, Jay Blankenau, Mateusz Janikowski – Damian Wojtaszek (libero) oraz Michał Superlak, Dominik Jaglarski, Janusz Gałązka, Jan Fornal. Trener: Andrea Anastasi.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 21. kolejki PlusLigi:

2022-02-18: Cuprum Lubin – LUK Lublin 3:2 (25:20, 21:25, 22:25, 25:20, 15:12)
2022-02-19: Asseco Resovia – PGE Skra Bełchatów 2:3 (21:25, 25:21, 19:25, 25:18, 12:15)
2022-02-19: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:16, 18:25, 18:25, 17:25)
2022-02-19: GKS Katowice – PSG Stal Nysa 3:1 (13:25, 25:20, 29:27, 25:20)
2022-02-20: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 21:25)
2022-02-20: Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa 3:0 (25:16, 25:22, 25:23)
2022-02-21: Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).